X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Małecki o postępowaniu Rafała Trzaskowskiego po awarii w oczyszczalni "Czajka": czekam na wyjaśnienia prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 18:00
- To jest niepojęte dlaczego Rafał Trzaskowski niezwłocznie nie poinformował, że ma tak poważną awarię w oczyszczalni "Czajka". Prokuratura bada tę sprawę i mam nadzieje, że wyjaśni niespotykaną zwłokę prezydenta stolicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, poseł PiS, który uczestniczył w posiedzeniu kryzysowym zorganizowanym przez wojewodę mazowieckiego.
Audio
  • 29.08.19 Maciej Małecki (PiS) o awarii w oczyszczalni "Czajka"
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24/DB

W ciągu ostatnich dni uległy awarii dwa rurociągi dostarczające ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. Z danych stołecznego Ratusza wynika, że do Wisły przedostaje się trzy tysiące litrów zanieczyszczeń na sekundę. "Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni Czajka nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii.

Czytaj więcej
PAP Warszawa oczyszczalnia Czajka 1200.jpg
Awaria w warszawskiej oczyszczalni. Ponad pół mln m³ ścieków wypłynęło do Wisły

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Awaria oczyszczalni. Ekolog: bardziej ucierpi środowisko niż człowiek

Rafał Trzaskowski zapewnił, że cały czas trwa praca nad oceną skutków awarii i jej przyczyn przez ekspertów. "Jest w tej chwili za wcześnie, żeby mówić, jakie były przyczyny, ponieważ będą one przez najbliższe godziny i dni ustalane" - zaznaczył. Trudność ustaleń - jak wyjaśnił - polega m.in. na tym, że należy w tym celu zdjąć dużą pokrywę betonową.

Zabrana doba

- Jeśli pada pierwszy kolektor i oczyszczalnia "Czajka" pracuje na awaryjnym sprzęcie, to jest to moment, kiedy prezydent stolicy musi dać sygnał o usterce. Wtedy podnieślibyśmy wcześniej stan gotowości i przygotowalibyśmy się na różne scenariusze - stwierdził Maciej Małecki. Poseł PiS podkreślił, że działania warszawskich urzędników muszą być wyjaśnione. - Nie można doprowadzać do sytuacji jaka miała miejsce w Warszawie, że padają wszystkie kolektory, a prezydent Trzaskowski z wiceprezydentem Rabiejem drapią się w głowę i zastanawiają co tutaj dalej zrobić. Ta doba, która oni nam zabrali jest bardzo ważna - ocenił polityk.

Gość PR24 zaznaczył także, że przepływ informacji w sytuacjach kryzysowych jest potrzebny. - Od prezydenta Trzaskowskiego oczekujemy więc jednoznacznych informacji co będzie płynęło Wisłą. Ma wrażenie, że z jego strony jest za mało współpracy - stwierdził poseł.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ścieki z Warszawy zrzucone do Wisły. Kiedy dopłyną do kolejnych miast?

Nie ma kąpieli w Wiśle

Maciej Małecki wystosował też komunikat do mieszkańców nadwiślańskich miejscowości. - Do wszystkich bardzo mocno apelujemy, aby zapomnieli o kąpielach w Wiśle, wędkowaniu i pojeniu zwierząt tą wodą. To jest w tej chwili niemożliwe - informował gość audycji.

O awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia przed zanieczyszczoną wodą dla kilku powiatów leżących wzdłuż Wisły. Alerty otrzymali mieszkańcy Płocka, powiatów płockiego, sochaczewskiego, płońskiego, warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego.

Czytaj więcej
PAP Rafał Trzaskowski 1200.jpg
Mariusz Błaszczak o słowach Rafała Trzaskowskiego: ignorancja i brak szacunku dla ludzi

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Główny Inspektor Ochrony Środowiska: po awarii w Warszawie przyroda jest zagrożona

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 17.15

Czytaj także

Łukasz Szumowski: woda jest zdatna do picia, badania nie wykazały odstępstw

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:04
- Próbki wody pitnej, pobrane w Płocku, na razie nie wykazały odstępstw od normy - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w Płocku. Łukasz Szumowski podkreślił, że choć nie stwierdzono zanieczyszczenia wody, to dobrze przegotować ją przed spożyciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: premier na godzinę 19 zwołał sztab kryzysowy w KPRM

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:33
Sztab kryzysowy w KPRM zbierze się w związku z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka". W spotkaniu udział wezmą minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk o awarii oczyszczalni "Czajka": w Wiśle jest po prostu skondensowany ściek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 16:33
- Negatywnym elementem sytuacji w Warszawie jest to, że dzisiaj na Wiśle mamy około 50 centymetrów wody. Przy natężeniu wpływających ścieków w takiej ilości faktycznie jest to woda toksyczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
rozwiń zwiń