more_horiz

Krzysztof Paszyk (PSL): boję się, że USA wyciągają Polskę z szeregu państw europejskich

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 17:57
- Nie miałbym nic przeciwko konferencji bliskowschodniej, gdyby nie odbywała się w atmosferze rozdźwięku między stanowiskiem Polski, w uzgodnieniu z USA, i dyplomacji Unii Europejskiej - powiedział w Rozmowie PR24 Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
Audio
  • 12.02.19 Krzysztof Paszyk (PSL): boję się, że USA wyciągają Polskę z szeregu państw europejskich

W środę w Warszawie rozpocznie się organizowana przez Polskę i USA konferencja bliskowschodnia. Wśród głównych tematów obrad mają znaleźć się: konflikty w regionie, terroryzm i bezpieczeństwo energetyczne. Udział w spotkaniu zapowiedziały delegacje kilkudziesięciu państw z całego świata.

- Nie ma zastrzeżeń co do szczebla reprezentantów ze strony USA. Jednak mamy problem - konferencja bliskowschodnia nie jest w orbicie zainteresowań administracji UE. Jesteśmy krajem unijnym; jeżeli chcemy odgrywać we Wspólnocie znaczącą rolę, nie powinniśmy podejmować inicjatyw będących w kontrze do działań Brukseli - komentował na naszej antenie Krzysztof Paszyk. 

- Widać od jakiegoś czasu, że Stany Zjednoczone, prezydent Donald Trump, nie bardzo chcą współdziałać, w kontekście rozgrywania globalnej polityki, z Unią Europejską. Waszyngton próbuje "wyciągać" partnerów, z nimi prowadzić grę. Boję się, że właśnie Polska jest krajem wyciąganym z szeregu państw europejskich - dodawał gość PR24. 

Konferencję otworzyć ma w środę wieczorem powitalna kolacja na Zamku Królewskim, podczas której planowane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Po nich głos zabrać mają przedstawiciele państw arabskich i Izraela, którzy zaprezentują swoją perspektywę na sytuację na Bliskim Wschodzie.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Więcej w całej audycji. 

Polskie Radio 24/PAP/zz

---------------------------------

Data emisji: 12.02.19 

Godzina emisji: 16.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef sztabu sił zbrojnych Iranu: Polska obiecała, że konferencja nie będzie antyirańska

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:19
- Polska obiecała, że organizowana przez nią wraz z USA konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie będzie miała antyirańskiego charakteru - oświadczył we wtorek szef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Mohammad Bagheri w wywiadzie dla państwowej agencji IRNA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program konferencji bliskowschodniej. Zobacz, co się wydarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 18:44
W Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone. Swój udział w niej zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej. 
rozwiń zwiń