more_horiz

Bratek Robotycki: tradycja świąt Bożego Narodzenia nie jest stricte katolicka

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 16:40
- Boże Narodzenie jest z zasady świętem tylko i wyłącznie religijnym. Dopiero później obrosło ono różnorodnymi obrzędami i zwyczajami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Audio
  • 25.11.18 Rozmowa PR24. Bratek Robotycki o świętach Bożego Narodzenia w ujęciu etnograficznym
Bratek Robotycki
Bratek Robotycki Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

- Jako etnograf nie obrażam się na współczesne obchody Bożego Narodzenia. Ludzie mają różne podejścia, a kluczowe dla mnie jest obserwowanie ich zachowań i zadawanie pytań. W żaden sposób nie wybieram, który sposób świętowania jest lepszy, czy gorszy - powiedział Bratek Robotycki. Dodał, że sam obchodzi święto rodzinne i nie postrzega Bożego Narodzenia tylko w wymiarze religijnym.

Etnograf zaznaczył, że nasza tradycja świąt Bożego Narodzenia nie jest stricte katolicka, ponieważ ma charakter synkretyczny. - Praktyka chociażby dzielenia się opłatkiem jest obecna przez cały czas. Ma to tradycje chrześcijańskie, ale opłatek przyniesiony do domu to nie jest komunikant. Wyznawcy prawosławia przełamują się chlebem, który nazywa się prosfora - informował gość programu.

- XIX wiek jest szczególny dla kulturowego przyspieszenia. Wtedy pojawiła się choinka i zaczęły wchodzić zabawki do domów. Jest to też czas, kiedy pod świątecznym drzewkiem zaczęły się pojawiać prezenty - stwierdził Bratek Robotycki. Dodał, że "tradycja ta przyszła do Polski z Niemiec i w pierwszej kolejności pojawiała się w rejonach, gdzie Prusy miały największy wpływ".  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24

----------------------------------

Data emisji: 25.12.18 

Godzina emisji: 16.06

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio na Boże Narodzenie: kolędy, przepisy świąteczne, ciekawe wywiady

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:17
Z myślą o Świętach Bożego Narodzenia nasz zespół redakcyjny przygotował specjalny "serwis gwiazdkowy". Posłuchajcie na żywo muzyki Radia Gwiazdka. Znajdziecie tu również ciekawe artykuły, wywiady, przepisy świąteczne i moc innych ciekawych materiałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Wojciech Polak: niech radość Bożego Narodzenia będzie w naszych sercach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 20:15
Prymas Polski, arcybiskup metropolita gnieźnieński Wojciech Polak, złożył rodakom życzenia bożonarodzeniowe. W wystąpieniu, nadanym w radiowej Jedynce, prymas życzył Polakom łaski i mocy od nowonarodzonego Jezusa.
rozwiń zwiń