Podsumowanie Tygodnia. Opór przeciwko reformie sądownictwa

2018-07-07, 13:36

Podsumowanie Tygodnia. Opór przeciwko reformie sądownictwa
Manifestacja przeciwników reformy sądownictwa przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie. Protestujący sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o SN, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia przechodzą w stan spoczynku.Foto: PAP/Jacek Turczyk

– Żyjemy w stanie wrzenia w Rzeczypospolitej, w którym nie liczą się argumenty. Zasadne jest tylko rozpaczliwe poszukiwanie lidera lub pomysłu, dzięki któremu można dogryźć władzy – powiedział w „Podsumowaniu Tygodnia” Miłosz Lodowski, publicysta związany z portalem Rebelya.pl. Odniósł się w ten sposób, m.in. do trwającego sporu o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Posłuchaj

07.07.18 Miłosz Lodowski: „Polacy nie mają zaufania do instytucji państwa, które wiążą się z aparatem sądowniczym (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Od 4 lipca, czyli od dnia, w którym 11 sędziów Sądu Najwyższego przeszło w stan spoczynku ze względu na osiągnięcie 65. roku życia, w Warszawie trwają protesty przeciwników reformy sądownictwa. Miłosz Lodowski zwrócił uwagę, że manifestacje dotyczą stanu rzeczy, który swoje korzenie ma w okresie PRL.

– Jeżeli dochodzi do próby sanacji stanu zastanego, który jest wysoce niedoskonały, to wtedy pojawia się zdecydowany opór i to również w wydaniu międzynarodowym. Kiedy trzeba zaatakować Rzeczpospolitą w Brukseli, to wtedy również rozpoczyna się największy atak. To wszystko jest ze sobą jakoś dziwnie powiązane. Myślę, że cała ta sytuacja dotyczy, nierozwiązanego w całości, problemu postkomunizmu i braku odpowiedniego przejścia pomiędzy PRL a III RP – dodał gość Polskiego Radia 24.

Na odejście w stan spoczynku nie godzi się pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, w której osoby związane ze środowiskami przeciwnymi obozowi rządzącemu upatrują jednego ze swoich liderów.

– Ludzie ci wszelkimi możliwymi sposobami próbują obalić obecny rząd. Rozpaczliwie szukają swoich liderów, z których żaden się nie sprawdza. Dla niektórych taki stan wrzenia jest rozrywką. W tym wszystkim nie widzę myślenia o dobru Polski i jej obywateli. Im więcej chaosu, tym gorzej – dodał Miłosz Lodowski.

Ponadto w audycji Miłosz Lodowski odniósł się do debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. Skomentował także bieżące relacje polsko-izraelskie po zmianach w nowelizacji ustawy o IPN.  

„Podsumowanie Tygodnia” prowadził Krzysztof Kossowski.

Polskie Radio 24/db

----------------------

Data emisji: 07.07.18

Godzina emisji: 12:35

Polecane

Wróć do strony głównej