X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Katastrofa smoleńska to najbardziej dzielący problem w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 12:23
7. rocznica tragedii smoleńskiej, raport podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zamach w Dortmundzie – to tematy tygodnia, które w Polskim Radiu 24 komentowali Wojciech Reszczyński (Polskie Radio), Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Adam Buła (Polska The Times).
Audio
  • 15.04.17 Podsumowanie Tygodnia. Goście: Wojciech Reszczyński, Michał Matys i Adam Buła
Szczątki samolotu Tu-154  na miejscu katastrofy, Smoleńsk, 10 kwietnia 2010.
Szczątki samolotu Tu-154 na miejscu katastrofy, Smoleńsk, 10 kwietnia 2010.Foto: Serge Serebro / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Podkomisję do ponownego zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej powołał w lutym 2016 r. minister obrony Antoni Macierewicz. W latach 2010-11 katastrofę smoleńską zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczącym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller.

Michał Matys zaznaczał, że to absurd, że musimy na wiarę przyjmować, co się stało w Smoleńsku.

– Katastrofa smoleńska to najbardziej dzielący problem w Polsce. Dwie zwalczające się teorie powinny być skonfrontowane fragment po fragmencie – postulował gość Polskiego Radia 24.

 W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie, komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Ustalenia podkomisji, której przewodniczy Wacław Berczyński, wskazują, że prezydencki samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą.

– Ludzie stojący po stronie Komisji Millera podważają kompetencje ludzi od Berczyńskiego. Ludzie popierający komisję Berczyńskiego radykalnie od początku podważają dobre intencje fachowców od Millera – wskazywał Adam Buła.

– Kiedy dr Lasek podważa kwalifikacje drugiej osoby, stwarza to nieprzyjemną atmosferę – dodał Wojciech Reszczyński.

W Podsumowaniu Dnia również o zamachu w Dortmundzie. Do zamachu bombowego doszło we wtorek. W pobliżu autobusu jadących na mecz piłkarzy Borussii Dortmund eksplodowały trzy ładunki wybuchowe. Obrażenia odniósł jeden z zawodników oraz policjant eskortujący drużynę. W środę policja zatrzymała podejrzanego islamistę.

Nie zabrakło także komentarza do siódmej rocznicy tragedii smoleńskiej – katastrofy lotniczej, w której zginęli prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński i 95 osób, towarzyszących mu w drodze do Katynia.


AK/PR24 Goście PR24: Wojciech Reszczyński, Michał Matys i Adam Buła.    foto: PR24

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/dds

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

 Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 11:15


Czytaj także

Piotr Walentynowicz: wolałbym, żeby to nie był zamach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 11:40
W poniedziałek odbędzie się konferencja powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący komisji dr Wacław Berczyński powiedział, że samolot z dużą pewnością rozpadł się w powietrzu. - Nie mamy żadnego wiarygodnego dokumentu dotyczącego wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wszystko co nie pasowało do narracji komisji Jerzego Millera, przyjętej jeszcze przed rozpoczęciem prac, było chowane – powiedział w audycji Punkt Widzenia Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: w raporcie podkomisji smoleńskiej jest nauka, nie ma propagandy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 18:10
W poniedziałek podkomisja MON do zbadania katastrofy smoleńskiej zaprezentowała wyniki swoich badań. Zdaniem ekspertów, bardzo wiele wydarzeń wskazuje na to, że na pokładzie TU154M 10 kwietnia 2010 roku doszło do wybuchu. – Badania zostały zakończone i mogą być poddane osądowi naukowemu, jesteśmy na to gotowi – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania minister obrony narodowej Antoni Macierewicz .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po ataku na piłkarzy Borussii Dortmund. "To zaboli Europę"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:30
Niemieccy prokuratorzy zakwalifikowali eksplozje przy autokarze piłkarzy Borussii Dortmund jako "próbę zabójstwa", a nie zamach terrorystyczny. W ocenie gości Debaty Poranka Polskiego Radia 24, nie należy jednak wykluczać w tym przypadku powiązań z islamskim ekstremizmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogłoszono konkurs na dwa pomniki smoleńskie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 20:05
Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. – Sprawa godnego upamiętnienia ofiar powinna być już dawno zamkniętym rozdziałem – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta Do Rzeczy i Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń