X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Patryk Pleskot: "Solidarność" została zaskoczona wprowadzeniem stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 21:10
– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Audio
  • 10.12.18 dr Patryk Pleskot: „Z punktu widzenia operacji logistycznej stan wojenny został przeprowadzony bardzo sprawnie (…)”.
Zwarty szpaler ZOMO blokuje ulicę, 1982 r. - zdjęcie ilustracyjne
Zwarty szpaler ZOMO blokuje ulicę, 1982 r. - zdjęcie ilustracyjneFoto: Instytut Pamięci Narodowej

W październiku 1981 roku, po tym, gdy zakończył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", komuniści doszli do wniosku, że jej przedstawiciele chcą swoją "zarazę" rozpowszechniać w innych krajach Związku Radzieckiego. Dr Patryk Pleskot zaznaczył, że już w tym okresie scenariusz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce był ustalony i oczekiwano jedynie na wskazanie przez Wojciecha Jaruzelskiego terminu, w którym ma się to wydarzyć.

– W październiku wyruszyły w teren specjalne grupy, które miały teoretycznie pomagać ludności w przygotowaniach do zimy, a tak naprawdę ich zadaniem było rozpoznanie terenu i przyszykowanie konkretnych działań lokalnych ułatwiających realizację zadań wynikających z wprowadzenia stanu wojennego. Sam termin został wybrany nieprzypadkowo. 13 grudnia 1981 roku wypadała niedziela, więc robotnicy w większości nie pracowali i łatwiej było ich zaskoczyć. Poza tym był to okres przedświąteczny, więc ludzie byli pogrążeni w przygotowaniach do Bożego Narodzenia – wyjaśnił historyk.

Dr Patryk Pleskot wskazał, że początek lat 80. to moment, w którym po raz pierwszy w PRL można było zaobserwować zaczątki społeczeństwa obywatelskiego. Ludzie coraz chętniej działali i organizowali się przy różnego rodzaju inicjatywach. Stan wojenny brutalnie ten proces przerwał. Zresztą było to jednym z jego zadań. – Było to złamanie kręgosłupa obywatelskiego – podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.

Wiecej w całej rozmowie.

Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 20.35

Czytaj także

"Dużo gorzej mieli ci, którzy zostali na wolności"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:30
– Działacze „Solidarności”, którzy nie zostali internowani, mieli gorzej. Mimo że związek został zdelegalizowany, oni nadal działali. Cały czas byli na coś narażeni – mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Odorowski, członek Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, internowany w stanie wojennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „To był wyjątkowo paskudny czas”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 11:07
– W Polsce, w odróżnieniu od innych państw bloku wschodniego, komunizm przyjął swoistą, klamrową budowę. Miał najbardziej represyjne okresy na początku i na końcu – mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski, historyk. 13 grudnia przypada rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń