X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czesław Zajączkowski. Sowieci bali się go jak ognia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 21:05
- Siły, które użyto, żeby złapać podporucznika Armii Krajowej Czesława Zajączkowskiego świadczą o tym, jaki respekt wzbudzał u sowietów i jak bardzo im zaszkodził – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Armia Krajowa na Nowogródczyźnie po lipcu 1944 roku. Zdjęcie ilustracyjne
Armia Krajowa na Nowogródczyźnie po lipcu 1944 roku. Zdjęcie ilustracyjne Foto: archiwum

W poniedziałek 3 grudnia minęła 74. rocznica śmierci zapomnianego żołnierza – Czesława Zajączkowskiego ps. Ragner. To jeden z naszych żołnierzy kresowych – dowódca nowogródzkiej AK.  Został zamordowany 3 grudnia 1944 r.

- O tym jak znaczącą postacią był Czesław Zajączkowski może świadczyć fakt, że u sowietów miał pseudonim "cziort w oczkach", czyli diabeł w okularach, a jego oddział nazywano białą śmiercią. To znaczy, że bano się tej postaci. Świadczy o tym sam fakt, że 3 grudnia 1944 roku - kiedy miał około 30 osób w swoim oddziale - w celu złapania go i jego towarzyszy zmobilizowano ponad 1400 żołnierzy sowieckich, 3 czołgi, 8 ciężkich karabinów maszynowych, 58 karabinów maszynowych ręcznych, 100 automatów i 25 samochodów – powiedział Patryk Pleskot.

Wspomniał także o specyfice działania AK. - Fakt, że te oddziały w tak skrajnie trudnych warunkach funkcjonowały miesiącami, a nawet latami to efekt świetnej logistyki, ale też poparcia i ochrony ze strony ludności, która często w obliczu represji ze strony sowietów siłą rzeczy musiała szukać jakiegoś punktu zaczepienia. Odziały często odnawiały się w ten sposób, że ludzie młodzi, przeważnie mężczyźni, uciekali do lasów przed sowietami. A zatem można paradoksalnie stwierdzić, że nasilenie represji sowieckich, zwłaszcza po 43. roku w pewien sposób sprzyjało partyzantce o tyle, że zdesperowani ludzie szli do lasów i zapewniali dopływ świeżej krwi do oddziałów partyzanckich – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 03.12.2018

Godzina emisji: 20.35

Zobacz więcej na temat: historia Polski Armia Krajowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk IPN: Żołnierze Wyklęci mieli zniknąć z kart historii

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 13:51
1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętnia żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy mimo zakończenia II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. O święcie mówili w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej doktor Mirosław Szumiło. 
rozwiń zwiń