Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL

2018-08-20, 21:29

Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL
Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor była pracownikiem Departamentu PESEL MSW w PRL. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności uruchomiono w połowie lat 70-tych. Zawierał szczegółowe dane na temat ludności. - Chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi i typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

20.08.2018 dr Patryk Pleskot, historyk IPN (Historia na dziś)
+
Dodaj do playlisty

System ewidencjonowania ludności podlegał ówczesnemu Departamentowi PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL.

- Systemy ewidencyjne istnieją zarówno w państwach demokratycznych i nie demokratycznych – wyjaśniał dr Patryk Pleskot. - Jeżeli stosujemy ten powszechny system do działań administracyjnych, to nie ma w tym nic złego. Pierwsze pomysły stworzenia systemu PESEL pojawiły się na przełomie lat 60-tych i 70-tych, kiedy wchodziła do nas era informatyczna. Celem ogólnym była ewidencja, ale pytanie do czego miała ona służyć? Może chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi, typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników, czyli mieć większą kontrolę nad społeczeństwem – dodał historyk z IPN.

W audycji rozmawiano też m.in. o istniejącym w czasach PRL Biurze Ochrony Rządu.

Więcej w całości audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/dk

____________________

Data emisji: 20.08.18

Godzina emisji: 20:35

Polecane

Wróć do strony głównej