X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. "Polacy klęcząc wstali z kolan"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 21:00
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała miejsce w czerwcu 1979 roku, zaledwie kilka miesięcy po wyborze na papieża. O pielgrzymkach papieża Polaka mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 26.06.2017 Patryk Pleskot: „W telewizji reżimowej oczywiście nie było widać milionów podczas, ponieważ obraz był manipulowany”.
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa.
Warszawa, 02.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II. Nz. Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa.Foto: PAP

Jak podkreślał Patryk Pleskot, pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II była ważna dla niego, dla Polaków i dla władz komunistycznych. – Mówi się o tej pielgrzymce, że Polacy klęcząc wstali z kolan. Po raz pierwszy po walkach żołnierzy wyklętych Polacy wyszli tak masowo na ulice. W telewizji reżimowej oczywiście nie było widać milionów, ponieważ obraz był manipulowany. Jednak ludzie mogli się sami policzyć. Historycy zastanawiają się na ile Polacy doświadczając solidarności religijnej, przełożyli ją na fenomen polityczny – rzekł historyk.

Według gościa Polskiego Radia 24 pielgrzymka z czerwca 1983 roku przyczyniła się do zakończenia stanu wojennego. – Gdy papież przybył do Polski w 1983 roku stan wojenny był zawieszony, ale nie zniesiony. Jan Paweł II przybył do Polski w okresie przejściowym. Jego wizyta na pewno doprowadziła do zniesienia stanu wojennego w lipcu 1983.  Stała się też obiektem zainteresowania i represji służb. Chciano inwigilować środowiska katolickie, organizujące wizytę – powiedział Pleskot.

Jan Paweł II jako papież pielgrzymował do Ojczyzny osiem razy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/kk/PAP

____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 20:33


Czytaj także

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – "biskup niezłomny"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 19:49
– Był przeciwnikiem ustroju i władze starały się czynić wiele, by go zdyskredytować i umniejszyć jego pozycję. Obok Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego był jedną z trzech najważniejszych wówczas osób w polskim kościele – mówił dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN. W Polskim Radiu 24 gość wspominał "niezłomnego biskupa" abp. Ignacego Tokarczuka. 
rozwiń zwiń