X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Naród polski nie pogodził się z niewolą". Prof. Kucharczyk o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 16:10
- Trzeba pamiętać, że po 1945 r. nie było wyzwolenia. Żołnierze Wyklęci walczyli w powstaniu przeciwko narzuconej władzy sowieckiej. Naród polski nie pogodził się z niewolą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN). W rozmowie wziął również udział Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund", który opowiedział o historii walki swoich rodziców.
Audio
  • Prof. Kucharczyk: ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to była przede wszystkim inicjatywa śp. Lecha Kaczyńskiego (Gorący Temat/PR24)
Uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy pomniku Danuty Siedzikówny Inki
Uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy pomniku Danuty Siedzikówny "Inki"Foto: PAP/Michał Zieliński
pap prezydent żołnierze wyklęci 1200.jpg
Prezydent: Żołnierze Niezłomni nie chcieli żyć w państwie, w którym rządzi wróg

- Można powiedzieć, że ci co zginęli w boju mieli szczęście w porównaniu do tych, których katowano w katowniach sowieckich i ubeckich, których maltretowano, mordowano - mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN), który udzielił komentarza Polskiemu Radiu 24 podkreślił, że "ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to była przede wszystkim inicjatywa śp. Lecha Kaczyńskiego".

"Po 1945 r. nie było wyzwolenia"

- Ich istnienie i przypominanie jest dobrą okazją, by pokazywać na czym polegało "wyzwalanie Polski". Trzeba pamiętać, że po 1945 r. nie było wyzwolenia. Żołnierze Wyklęci walczyli w powstaniu przeciwko narzuconej władzy sowieckiej. Naród polski nie pogodził się z niewolą - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Żołnierze Wyklęci. Skazani na zapomnienie

W audycji wziął również udział Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund".

Premier 1200 pap.jpg
Premier: niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej wolności

- Moi rodzice byli żołnierzami kresowymi, którzy rozpoczęli walkę na początku okupacji sowieckiej. Większość oddziałów zbrojnych z Wileńszczyzny została zagnana do lasów przez komunistów. Walka moich rodziców to była forma niezgody na system komunistyczny - mówił.

Historia heroicznej ucieczki

Bukowski opowiedział o pojmaniu ojca. - Niestety pewnej nocy, prawdopodobnie na podstawie donosu, patrol wojsk sowieckich zaaresztował tatę. Próbował on ucieczki po drodze, miał to nieszczęście, że został mocno postrzelony - wspominał.

- Tata trafił do szpitala więziennego, ale miał w sobie tyle siły, by z niego uciec. Skorzystał z marnego nadzoru i dołączył do organizacji leśnych - opowiadał syn por. Edmunda Bukowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Gorący Temat"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN), Krzysztof Bukowski (syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 15.06

PR24/PAP/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: musimy pamiętać nie tylko o bohaterach, ale też o ich oprawcach

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 12:09
- Naszym zadaniem jest upominać się o prawdę, bo historia przyznała im rację, im - Żołnierzom Wyklętym - mówił podczas obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Polityk podkreślał, że gdyby nie ich poświęcenie i ofiara, nie byłoby dziś wolnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Żołnierze Wyklęci nie działali ofensywnie, bronili się

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 13:33
- Działalność Żołnierzy Wyklętych miała przede wszystkich charakter defensywny. Z bronią w ręku bronili siebie, bliskich i sąsiadów przed Korpusem  Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz UB.  Dochodziło też do uwalniania więźniów podziemia oraz rozpraw z bandami rabunkowym. Zajmowali się również działalnością informacyjno-propagandowo-wywiadowczą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, historyk, z-ca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: Wojsko Polskie jest wierne postawie Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 15:45
- Postawa żołnierzy niezłomnych - służby do końca, jest tym przesłaniem, które dziś trafia do Wojska Polskiego i którym są wierni polscy żołnierze - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń