X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ekspert: wykorzystywanie tematu koronawirusa w bieżącej polityce jest naganne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 16:36
- Powinniśmy unikać takich kwestii, które mogą powodować panikę, a w przypadku koronawirusa ryzyko paniki jest ogromne. Dlatego wstrzemięźliwość w poglądach w tym przypadku w kontekście polityki jest wskazana - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Audio
  • Dr Maciej Kawecki o fake newsach w czasie kampanii prezydenckiej w kontekście tematu koronawirusa, cz. 1 ("Gorący temat")
  • Dr Maciej Kawecki o fake newsach w czasie kampanii prezydenckiej w kontekście tematu koronawirusa, cz. 2 ("Gorący temat")
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

Wzrasta zagrożenie koronawirusem. Media co chwilę informują odbiorców o kolejnym wzroście liczby zakażonych tym drobnoustrojem, a także o następnych krajach, do których dotarł. Koronawirus powoli zaczyna się także stawać tematem przewodnim w czasie kampanii prezydenckiej. W kontekście fałszywych informacji, tzw. fake newsów, odniósł się do tego dr Maciej Kawecki.

1200_Witek_EN.jpg
Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Elżbieta Witek podała datę

"Budowanie narracji strachu"

- Wykorzystywanie tematu koronawirusa w bieżącej polityce jest naganne. Powinniśmy unikać takich kwestii, które mogą powodować panikę. A w przypadku wirusa COVID-19 ryzyko paniki jest ogromne. Tutaj powinniśmy wyrażać wstrzemięźliwość w poglądach - apelował do polityków gość Polskiego Radia 24.

Podał przykład, jak rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji może źle wpływać na społeczeństwo. - Jedna z osób odebrała w środę telefon od znajomego, który boi się o bezpieczeństwo pieniędzy na swoim koncie i zastanawia się, czy koronawirus może spowodować kryzys finansowy w Polsce już w momencie, kiedy nie ma u nas jeszcze żadnego oficjalnie potwierdzonego zakażenia tym wirusem. Oczywiście do tego prędzej czy później dojdzie, ale ten przykład świadczy o budowaniu narracji strachu. A przecież jeśli przeanalizowalibyśmy statystyki, to w ciągu ostatnich 24 godzin na świecie na grypę czy zapalenie płuc zmarło porównywalnie tyle samo osób, ile z powodu koronawirusa - powiedział dr Maciej Kawecki.

Wprowadzenie fact-checkingu

Dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie poruszył także kwestię obrony przed fake newsami. Jego zdaniem jest ona trudna. - Nie tylko w przypadku newsów o koronawirusie, ale także tych dotyczących wielu różnych dziedzin życia nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dana informacja ma charakter rzetelny, czy nie. Dlatego źródłem walki jest tutaj dotarcie do tych, którzy informacje "produkują". Niestety, jest to bardzo trudne. Dlatego np. Facebook zdecydował się na wprowadzenie fact-checkingu, czyli oceny zgodności wpisów ze stanem faktycznym - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

koc maria_1200.jpg
W Senacie o koronawirusie. Maria Koc: emocje, które mają wzbudzić strach, są nam niepotrzebne

Jak dodał, pomysł ten jest kontrowersyjny. - Dlatego, że spotyka się z zarzutem cenzury w internecie. Jednak w sytuacjach skrajnych jest zasadny - powiedział dr Maciej Kawecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Gorący temat"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: dr Maciej Kawecki (dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie)
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 15.07

Polskie Radio 24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tak jak na wojnie, trzeba powstrzymać wroga". Dr Grzesiowski o zapobieganiu koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 14:36
- Unikając dużych skupisk ludzi, hamujemy namnażanie wirusa. To tak jak na wojnie, kopie się okopy, stawia zasieki lub drut kolczasty. Trzeba powstrzymać wroga, któremu nie można pozwolić na wtargnięcie na nasz teren - powiedział dr Paweł Grzesiowski, epidemiolog z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opozycja liczy na pewien rodzaj histerii". Prof. Mieczysław Ryba o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:32
- Należy przestrzegać przed realnym zagrożeniem, ale uspokajać, żeby nie tworzyć paniki. Natomiast jeśli chce się osiągnąć efekt polityczny, to wydaje się, że to jest jeden z tych elementów podkręcania pewnego nastroju histerii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Instytucje działają, problemem jest przepływ informacji". Senator Lewicy o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 14:54
- Mamy odpowiednie służby, mamy dobrze wyszkolonych i lekarzy, i diagnostów laboratoryjnych, i wirusologów, i ludzi, którzy pracują w Sanepidzie. Troszkę jest według mnie słaba informacja przepływająca do osób, które ewentualnie mogą być chore - mówił w Polskim Radiu 24 senator Lewicy Wojciech Konieczny, lekarz neurolog.
rozwiń zwiń