X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tomasz Truskawa: z drogi reform wymiaru sprawiedliwości cofnąć się już nie można

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:00
- Sądownictwo jest częścią naszego państwa i nikt nie zgadza się z taką tezą, że wymiar sprawiedliwości może być autonomiczny i działać niezależnie od innych instytucji społecznych - mówił Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gościem Polskiego Radia 24 był także publicysta Miłosz Lodowski.
Audio
  • Miłosz Lodowski: Rządząca partia jest tak zdeterminowana, że zrobi wszystko żeby wygrać w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Są ku temu szanse, ale małe. (Temat Dnia / Gość PR24)
  • Tomasz Truskawa: Sądownictwo jest częścią naszego państwa i nikt nie zgadza się z taką tezą, że wymiar sprawiedliwości może być autonomiczny i działać niezależnie od innych instytucji społecznych. (Temat Dnia / Gość PR24)
  • Piotr Pałka: Andrzej Duda powinien wyjść z ofensywa programową i powiedzieć Polakom, co zamierza robić jako prezydent, przez kolejne 5 lat. (Temat Dnia / Gość PR24)
Warszawa, 08.02.2020. Uczestnicy demonstracji poparcia rządowej reformy wymiaru sądownictwa, 8 bm. przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Demonstrację zorganizował Komitet Suwerenni i działacze klubów Gazety Polskiej.
Warszawa, 08.02.2020. Uczestnicy demonstracji poparcia rządowej reformy wymiaru sądownictwa, 8 bm. przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Demonstrację zorganizował Komitet "Suwerenni" i działacze klubów "Gazety Polskiej". Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Manifestacja poparcia dla reformy sądownictwa, która odbyła się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, została zorganizowana przez Komitet "Suwerenni" oraz działaczy klubów "Gazety Polskiej". - Nie prosimy, a żądamy kontynuowania reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił działacz opozycyjny PRL Adam Borowski podczas demonstracji.

"Z tej drogi reform wymiaru sprawiedliwości cofnąć się nie można"

Tomasz Truskawa zwrócił uwagę na oddolny charakter sobotniej manifestacji oraz wysoką frekwencję. - Organizatorem były nie partie polityczne, ale opierające się na środkach społecznych Kluby Gazety Polskiej - podkreślał Gość PR24, który przypomniał, że o potrzebie zrobienia takiej manifestacji mówiło się od dawna.

- Te ostatnie działania grupy sędziów, którzy prowadza de facto działalność anarchizującą polski wymiar sprawiedliwości spowodowało, że ludzie się po prostu się zdenerwowali. Ludzie uznali, że jest konieczność pokazania i na zewnątrz, ale też rządzącym, że jest poparcie dla tego kierunku zmian. Chodzi o to, żeby to poparcie nie osłabło, bo z tej drogi reform wymiaru sprawiedliwości cofnąć się nie można. I to stąd tak liczny udział - przekonywał Tomasz Truskawa.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef PiS: nie zejdziemy ze swej drogi, dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości

Publicysta, który uczestniczył w sobotniej manifestacji pod Trybunałem Konstytucyjnym przekonywał, że "wymiar sprawiedliwości, to ta część polskiego państwa, która nie doczekała się zmian dekomunizacyjnych". - Na manifestacji podnoszono, że sprawiedliwości w polskich sądach nie ma, jest tylko wyrokowanie. Obiecano rządzącym poparcie w tym dziele zmian - relacjonował Tomasz Truskawa. - Sądownictwo jest częścią naszego państwa i nikt nie zgadza się z taką tezą, że wymiar sprawiedliwości może być autonomiczny i działać niezależnie od innych instytucji społecznych - dodał.

Publicysta o wyborach prezydenckich

Miłosz Lodowski mówił w Polskim Radiu 24 o wyborach prezydenckich. Odniósł się do terminu wyborów oraz potwierdzenia przez urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę zamiaru ubiegania się o reelekcję.

- Tak, oczywiście będę kandydował - powiedział w Lubartowie podczas spotkania z mieszkańcami Andrzej Duda. Urzędujący prezydent oficjalnie potwierdził, że będzie ubiegał się o reelekcję. To jemu sondaże dają największe szanse na zwycięstwo.

- Życie zaskakuje, zawsze może być coś nieprawdopodobnego. Od poprzednich wyborów zmieniała się jednak kondycja emocjonalne polskiego społeczeństwa i myślę, że jakieś wielkie zaskoczenia, jak poprzednio udało się wywołać, tym razem będą nam obce - stwierdził Miłosz Lodowski, który podkreślał, że rządząca partia "jest tak zdeterminowana, że zrobi wszystko żeby wygrać w pierwszej turze".

Czytaj także:

studio 7x24 663.jpg
Jarosław Krajewski: sądownictwo stało się opoką postkomunizmu

- Są ku temu szanse, ale małe - powiedział Miłosz Lodowski. Dla publicysty faworytem wyścigu o fotel prezydencki jest Andrzej Duda, ale jego zdaniem czeka nas jeszcze zacięta rywalizacja o to, z kim stoczy bój o reelekcję.

- Wszystko rozgrywa się między trzema kandydatami. Najbardziej wyrazisty się prześlizgnie, bo pozostali będą mieli "płaski wynik" - przewiduje publicysta.

„Jak pozyskać wyborców niezdecydowanych?”

Publicysta Piotr Pałka podkreślał w Polskim Radiu 24, że sytuacja na trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi „mocno sprzyja prezydentowi Andrzejowi Dudzie”. - Ma w sondażach dość mocną przewagę. Inna rzeczy, że arytmetyka elektoratów jest taka, że w drugiej turze nawet słabszy kandydat może pozyskać głosy tych osób, które będą głosowały przeciwko Andrzejowi Dudzie. Badania pokazują, że Andrzej Duda tę druga turę też wygrywać – zauważył Piotr Pałka.

Gość PR24 mówił ponadto o tym, co urzędujący prezydent  powinien zrobić, żeby wygrać wybory w pierwszej turze.
- Powinien skupić się na pozyskaniu wyborców niezdecydowany, którzy mają konserwatywne poglądy i jednocześnie nie mają negatywnego stosunku do obozu władzy oraz pozyskaniu tych osób, które zyskały na dobrej zmianie – powiedział publicysta. – Prezydent powinien wyjść z ofensywa programową i powiedzieć Polakom, co zamierza robić przez kolejne 5 lat. Ta propozycja powinna być spójna z tym, co robi rząd. A z tym może być trudno, bo sam rząd jest w trakcie szukania nowego otwarcia programowego – dodał.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Gorący Temat"
Prowadzący: Krzysztof Sobolewski
Gość: Miłosz Lodowski, Tomasz Truskawa, Piotr Pałka
Data emisji: 09.02.20
Godzina emisji: 10:06, 10:33, 14:06

PR24/PAP/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: bez reformy sądów nigdy nie wyjdziemy z postkomunizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 06:45
Pod hasłami "Brońmy suwerenności Polski" i "kasta basta" w południe przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie rozpocznie się manifestacja w obronie reformy sądownictwa. Organizatorami są Komitet "Suwerenni" i działacze klubów "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: wymiar sprawiedliwości to skamielina, nieruszona ręką reformy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 09:01
- Chcemy podziękować panu prezydentowi za to, że podpisał tę ustawę, ale to jest początek drogi, początek reformy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". - Reformy sądów nie przeprowadzono od 30 lat - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michałowski o reformie sądownictwa: teraz ani pół kroku w tył

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:30
- Od 4 lata coś zaczyna się dziać w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości i teraz ani pół kroku do tyłu. Bo jak teraz przegramy, to przez następne 30 lat będziemy w czarnej dziurze, będziemy pariasami we własnym kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL oraz Wojciech Borowik, szef Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski: UE nie zdecydowała o ewentualnych karach dla Polski za Izbę Dyscyplinarną

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:55
- Informacja o możliwych karach finansowych za niezamrożenie Izby Dyscyplinarnej wygląda jak celowy wyciek i straszenie Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z "Sieci". Gośćmi audycji byli też Przemysław Harczuk z "SE" i publicysta Sławomir Jastrzębowski.
rozwiń zwiń