Mowa noblowska Tokarczuk. Dr Kawecki: nie sądziłem, że pojawi się temat cyberbezpieczeństwa

2019-12-10, 16:13

Mowa noblowska Tokarczuk. Dr Kawecki: nie sądziłem, że pojawi się temat cyberbezpieczeństwa
dr Maciej Kawecki. Foto: PR24/AK

- Nie myślałem, że do poziomu nagrody Nobla podniesiony zostanie temat bezpieczeństwa przestrzeni cyfrowej. Bardzo dużo miejsca poświęcono również fake newsom oraz dezinformacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa).

Posłuchaj

Dr Kawecki o internecie: zawsze trzeba wychodzić z założenia, że to co otrzymujemy z zewnątrz jest stworzone przez kogoś (Gorący Temat/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Olga Tokarczuk podczas swojego wykładu noblowskiego skrytykowała m.in. kierunek, w którym rozwija się internet.

Powiązany Artykuł

tokarczuk 1200 pap.jpg
Tokarczuk odbierze literackiego Nobla. Premier osobiście pogratuluje laureatce

- Poddany zupełnie bez refleksji procesom rynkowym i oddany graczom-monopolistom, steruje gigantycznymi ilościami danych, które wykorzystywane są całkiem nie "pansoficznie", ku szerokiemu dostępowi do wiedzy, ale przeciwnie, służąc przede wszystkim programowaniu zachowań użytkowników - mówiła polska noblistka.

Bezpieczeństwo cyfrowe w mowie Tokarczuk

Dr Maciej Kawecki stwierdził, że "część wystąpienia o internecie pozytywnie go zaskoczyła". - Nie sądziłem, że do poziomu nagrody Nobla podniesiony zostanie temat bezpieczeństwa przestrzeni cyfrowej. Bardzo dużo miejsca poświęcone również fake newsom oraz dezinformacji - zwrócił uwagę ekspert z Wyższej Szkoły Bankowej.

- Internet nie jest tylko złem. Ma również dobrą, białą stronę. Trzeba pokazywać jego pozytywne cechy. To w naszych rękach jako użytkowników tych mediów społecznościowych jest reakcja i świadomość, czyli poczucie tego, że mamy w rękach ogromną wartość, ale mamy również prawo czegoś oczekiwać - zaznaczył dr Kawecki.

Rządy algorytmów

Powiązany Artykuł

1200_Tokarczuk_PAP.jpg
"Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy". Mowa noblowska Olgi Tokarczuk

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił również uwagę na tzw. "rządy algorytmów".- Mogę przedstawić bardzo prosty przykład funkcjonowania takiego mechanizmu: mamy platformę Google, która wyraźnie deklarowała, że wykorzystuje algorytmy i geolokalizację po to, żeby profilować treści adresowane do odbiorców - stwierdził.

- Co możemy zrobić, żeby internet był bezpieczny? Uczyć dzieci krytycznego myślenia o rzeczywistości. Zawsze trzeba wychodzić z założenia, że to co otrzymujemy z zewnątrz jest stworzone przez kogoś. Trzeba w sobie odnaleźć ten pierwiastek obiektywizmu - podkreślił rozmówca red. Trzmiela.

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Gorący Temat" prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 15.07

Polecane

Wróć do strony głównej