X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory parlamentarne na Węgrzech. „Frekwencja robi duże wrażenie”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:30
Węgrzy licznie biorą udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, które przesądzą, czy Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) będzie rządzić przez trzecią z rzędu kadencję. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. O frekwencji, a także o kampanii i szansach Fideszu na zwycięstwo, mówili w Polskim Radiu 24 hugaryści prof. Maciej Szymanowski i Dominik Hejj, a także Jarosław Guzy - ekspert ds. międzynarodowych.
Audio
  • 08.04.18 prof. Maciej Szymanowski o wyborach parlamentarnych na Węgrzech
  • 08.04.18 Wybory parlamentarne na Węgrzech - komentarz Jarosława Guzego.
  • 8.04.18 Dominik Hejj o wyborach parlamentarnych na Węgrzech
Prezydent Węgier Janos Ader oraz jego żona Anita Herczegh oddają głos w wyborach. Budapeszt, Węgry, 8.04.2018
Prezydent Węgier Janos Ader oraz jego żona Anita Herczegh oddają głos w wyborach. Budapeszt, Węgry, 8.04.2018Foto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Według danych Narodowego Biura Wyborczego frekwencja o godz. 15 wyniosła ponad 50 proc.

Jak podkreślił Dominik Hejj, dotychczasowa frekwencja robi duże wrażenie. - To intrygujące. Na ulicach Budapesztu widzi się kolejki przed lokalami wyborczymi, czasem nawet zamykane są ulice, bo osoby stoją na jezdni – relacjonował z Budapesztu Dominik Hejj.

Dodał, że najwyższa frekwencja w wyborach na Węgrzech była dotąd w 2002 roku. - W 2002 roku po całym dniu mieliśmy najwyższą w historii frekwencję, która sięgała 74 proc. – oznajmił Hejj.

Jak zaznaczył z kolei prof. Maciej Szymanowski, szczególnie ciekawe jest rozłożenie geograficzne frekwencji. - W wyborach głosuje przede wszystkim Budapeszt - jest to 50 proc. frekwencji na godz. 13, a słabiej - bo nieco ponad 30 proc. - głosują wschodnie Węgry i południe, co nie jest dobrą informacją dla rządzącej koalicji Chadeków i Fideszu - wyjaśnił gość.

Prof. Szymanowski dodał, że to właśnie z powodu trzy milionowej aglomeracji budapesztańskiej, Fidesz tak długo nie mógł dojść do władzy w dziesięciomilionowym kraju. - Wysoka frekwencja w Budapeszcie oznacza, że najprawdopodobniej jest pewna zmiana nastrojów społecznych - podsumował gość.

Do udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 8,2 mln osób. Węgrzy mogą głosować w kraju w ponad 10 tys. lokali wyborczych, które zostały otwarte o godz. 6 i będą czynne do 19. Za granicą mają do dyspozycji 118 przedstawicielstw dyplomatycznych - warunkiem było zarejestrowanie się w takim przedstawicielstwie, co uczyniło ponad 58 tys. osób.

W wyborach spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo rządzącej od 2010 r. koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Wstępne wyniki wyborów mają być znane około północy w niedzielę. Ostatecznych wyników należy się spodziewać do soboty 20 kwietnia.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/pr

____________________ 

Data emisji: 8.04.18

Godzina emisji: 12:15, 15:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Węgry: ostatnie wiece przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 22:00
Węgierskie partie polityczne przekonywały w piątek swoich zwolenników na ostatnich wiecach wyborczych do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których spodziewane jest zwycięstwo koalicji rządzącej. O wyborach parlamentarnych na Węgrzech mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 12:23
Na Węgrzech trwa kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Wszystkie sondaże przedwyborcze wskazują, że Fidesz i jego koalicjant mają szanse po raz trzeci powtórzyć swój sukces wyboczy. O wyborach, Viktorze Orbanie i nieznacznie spadającym poparciu dla jego partii mówił korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry: Fidesz premiera Viktora Orbana faworytem wyborów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 20:00
– Kampania wyborcza była bardziej brutalna od tych z ubiegłych lat – ocenił politolog dr Dominik Hejj. W niedzielę 8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa jest rządząca od 2010 roku koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. O wydarzeniach poprzedzających głosowanie mówiliśmy w magazynie "Świat w Powiększeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 09:40
Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest ponad 8,2 mln osób. Węgrzy mogą udać się do ponad 10 tys. lokali wyborczych, które zostały otwarte o godz. 6.00 i będą czynne do 19.00. O tym, jak wyglądają pierwsze godziny wyborów mówił w PR24 Piotr Pogorzelski, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Węgry.
rozwiń zwiń