X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 15:38
Bogoojczyźniana matka-polka, autorka książek historycznych dla młodzieży, antysemitka - takie myślowe kalki przylgnęły do Zofii Kossak-Szczuckiej. Rzeczywiście napisała wiele książek i wypowiadała się niekiedy w sposób, który można uznać za antysemicki, ale była także współtwórczynią - wraz z Wandą Krahelską - Rady Pomocy Żydom Żegota. O jej działalności opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka – autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.
Audio
Zofia Kossak
Zofia KossakFoto: wikipedia.org/public domain

Mówiąc o Żegocie zwykle wspomina się o Irenie Sendlerowej, Władysławie Bartoszewskim, a zapomina o osobie, która dała temu przedsięwzięciu pierwszy impuls – Zofii Kossak.

Jak podkreśliła Joanna Jurgała-Jureczka, Zosia Kossak założyła Żegotę narażając siebie i swoje dzieci. - Jej dzieci - Witold i Anna – wyprowadzały z getta Żydów, za co groziła natychmiastowa śmierć. Mimo to, Zofia Kossak robiła to. Organizowała dokumenty, pieniądze – wyliczała Jurgała-Jureczka.

Jak podkreśliła, Zofia Kossak już w pierwszych latach okupacji wiedziała o sytuacjach, w których Polacy denuncjowali Żydów i piętnowała to w prasie podziemnej.

- Pisała o księdzu, który powiedział, gdzie ukrywają się Żydzi i o sytuacjach takich, jakie dokonywały się w Jedwabnem. Mówiła do Polaków, że nie mogą mieć czystego sumienia, jeśli robią coś takiego choć pisała też, że były to marginalne przypadki – mówiła autorka jej biografii.

Jurgała -Jureczka dodała też, że gdy zaczął się Holokaust, Zofia Kossak-Szczucka redagowała „Protest” – ulotkę kolportowaną w prasie podziemnej, w której apelowała o natychmiastowe ratowanie Żydów. - Dla niej liczył się przede wszystkim człowiek. Nigdy nie wiązała się z żadna opcją polityczną – podsumowała.

Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka - brata bliźniaka Wojciecha, siostrą stryjeczną satyryczki Magdaleny Samozwaniec, poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i malarza Jerzego Kossaka oraz wnuczką Juliusza Kossaka.

Jej debiutem była przetłumaczona na wiele języków Pożoga z 1922. Napisała także m.in. „Krzyżowców”, „Króla trędowatego”, „Bez oręża” i „Złotą wolność”.

Aresztowana w 1943 roku przez gestapo i wywieziona do KL Auschwitz-Birkenau, w 1944 została przewieziona do Warszawy, na Pawiak, i skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia została uwolniona w końcu lipca. Wzięła czynny udział w Powstaniu Warszawskim.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.04.18

Godzina emisji: 15:06

Czytaj także

„Polacy chcą mieć poczucie, że państwo chroni pamięć ich ofiar”

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:30
„W polsko-izraelskich relacjach jest kryzys, ale po każdej burzy przychodzi słońce, dobry czas; w tej chwili strona polska robi wszystko, aby ten kryzys minął” - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. O sporze z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Bartosz Węglarczyk (Onet.pl) i Paweł Lisicki (red. nacz. „Do Rzeczy”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:33
– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 14:00
Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Michała Frydmana – małego Żyda uratowanego z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:41
Gościem Polskiego Radia 24 była Zofia Przeździak – córka Henryki Obermiller, która została uhonorowana medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Na naszej antenie Zofia Przeździak opowiadała o Michale Frydmanie, którego jej matka wyprowadziła z warszawskiego getta i ukrywała w rodzinnym domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła anglojęzyczna wersja serwisu „Sprawiedliwa Wśród Narodów”

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:40
Redakcja internetowa Polskiego Radia 24 uruchomiła anglojęzyczną wersję serwisu „Sprawiedliwa Wśród Narodów”. Na stronie PR24 można znaleźć audycje ze wspomnieniami świadków Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:33
24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów to święto potrzebne”

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 08:00
- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
rozwiń zwiń