X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Denis Urubko samotnie atakuje K2. "Jego decyzja nie jest dobrze przyjmowana w zespole"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 19:01
 - Nie mamy kontaktu z Denisem Urubką, który odmówił wzięcia ze sobą radiotelefonu - poinformował Janusz Majer kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2. Himalaista Denis Urubko w sobotę po śniadaniu, bez poinformowania uczestników wyprawy, rozpoczął próbę ataku szczytowego.
Audio
  • 25.02.2018 Janusz Majer: „Denis wymyślił sobie, że powinien zaatakować K2 przed końcem lutego”.
Denis Urubko
Denis UrubkoFoto: Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook

Według Janusza Majera na wysokości między 6 tys. a 7 tys. metrów pogoda jest znośna. - Dlatego sądzimy, że nasz pierwszy zespół – Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk, którzy dzisiaj dotarli do drugiego obozu na 6700 m, dojdą jutro na 7200 m. Wtedy zobaczymy czy Denis jest w tym miejscu, czy mimo silnego wiatru poszedł wyżej – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał himalaista, w bazie była rozmowa nt. wcześniejszego wyjścia. – Denis wymyślił sobie, że powinien zaatakować K2 przed końcem lutego. Namawiał do tego Adama Bieleckiego, ale on stwierdził, że prognozy pogody są niekorzystne i lepiej jest zaczekać parę dni. Denis ma własną teorię, że koniec lutego to koniec zimy, ale wydawało się, że został przekonany. Lecz po śniadaniu chłopcy zobaczyli plecy Denisa daleko od bazy – wskazywał Majer.

Obecnie nie ma kontaktu z Denisem Urubką. - W obozie pierwszym, w którym Denis spotkał się z Marcinem Kaczkanem, Urubko odmówił rozmowy przez radiotelefon z Krzysztofem Wielickim. Nie chciał tez wziąć radiotelefonu ze sobą. Teraz powinien dochodzić do namiotu na 7200 m. Prognozy nie są dobre, zobaczymy jak sytuacja się rozwinie – mówił himalaista.

Zdaniem Janusza Majera wyprawa narodowa na K2 realizuje plan, który został wcześniej założony. – Wszystko było przygotowane pod ataki na szczyt na początku marca. Teraz jest jedna modyfikacja – chłopcy postanowili, że zabezpieczą wejście Denisa, mimo tego, że nie informował ich i poszedł samowolnie. Decyzja Denisa nie jest dobrze przyjmowana w zespole – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

K2 było atakowane zimą tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Krzysztof Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 metrów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 15:08


Zobacz więcej na temat: Himalaje Denis Urubko

Czytaj także

"Tomek na zawsze pozostanie zapisany w historię Nanga Parbat i świata"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 17:57
Polscy himalaiści biorący udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat sprowadzili Elisabeth Revol do obozu pierwszego na wysokości 4850 metrów - poinformował rzecznik Polskiego Związku Alpinizmu Michał Leksiński. Stamtąd zabrały ich helikoptery. Pogoda uniemożliwia ratownikom wyjście po Tomasza Mackiewicza. Został na wysokości 7200 metrów. - Udało sie niemożliwe. Razem z Elizabeth Revol i Denisem Urubko u podstawy ściany Diamir. Jestem zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Dziękuje za wszystkie ciepłe słowa. Przykro mi, ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi - napisał Adam Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Botor, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat, wrócił do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 21:30
Jeden z uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat i wyprawy na K2 Jarosław Botor powrócił do Polski. Na lotnisku Chopina w Warszawie zostawił powitany między innymi przez Ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Lévy, który podziękował alpiniście za uratowanie francuski Elizabeth Revol. Jarosław Bator, w rozmowie z Dawidem Grygorcewiczem, podzielił się tym, co przeżył w ciągu ostatnich dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Urubko samotnie atakuje K2. "Górę wzięła ambicja"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:15
Himalaista Denis Urubko, bez poinformowania kierownictwa narodowej wyprawy, wyruszył z bazy na K2. Chce wejść na szczyt jeszcze w tym miesiącu. O samodzielnym ataku K2 Denisa Urubki mówili w Polskim Radiu 24 Marek Arcimowicz, fotograf "National Geographic" i miłośnik gór oraz Michał Leksiński, rzecznik prasowy wyprawy na K2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Urubko samotnie wspina się na K2. "Ma 5-10 procent szans na samotne osiągnięcie celu"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 11:45
Na K2 trwa samotny atak szczytowy Denisa Urubko. Kazach z polskim obywatelstwem bez wiedzy uczestników i kierownika narodowej wyprawy wyłamał się z ekspedycji i w sobotę samotnie ruszył z bazy w stronę szczytu. 
rozwiń zwiń