X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Oskarżanie polskiego rządu o fałszowanie historii Holokaustu to jedno z najpoważniejszych oskarżeń"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 15:30
- Tomasz Lis i Newsweek stanęli po stronie antypolskiej. To dywersja, pewnego rodzaju sabotaż bardzo delikatnych działań dyplomatycznych polskiego rządu – powiedział w audycji Gorący Temat Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie. Gościem Polskiego Radia 24 był także Marcin Makowski z Do Rzeczy.
Audio
Jan Tomasz Gross
Jan Tomasz GrossFoto: EASTNEWS/AP/FOTOLINK

Najnowsza okładka tygodnika Newsweek przedstawia wizerunek Jana Tomasz Grossa opatrzony tytułem "Antysemityzm w służbie PiS. Tylko u nas autor "Sąsiadów" o fałszowaniu historii Holokaustu".

Jak podkreślił Piotr Nisztor, „okładka Newsweeka jest obrzydliwa”. - To tak, jakby Tomasz Lis zdecydował się umieścić na okładce Adolfa Hitlera ze zdaniem, które wspierałoby jego zbrodnie wojenne. To coś nieprawdopodobnego – powiedział.

Zdaniem Nisztora, „to przykre, że człowiek, który posiada gigantyczne doświadczenie dziennikarskie robi coś takiego”. - Jak widać, nienawiść do PiS-u zamyka wszelki rozsądek i racjonalne myślenie. To mnie zaskakuje. Nie wiem co będzie następna okładką – mówił.

- Dziwię się jak myśląc pozytywnie o Polsce – a tak przynajmniej twierdzi Tomasz Lis – można robić coś zupełnie odwrotnego, coś, co tylko dolewa oliwy do ognia, do całej już bardzo zadrażnionej sytuacji. Ta okładka powoduje, że w każdym kto zna historię i czuje się Polakiem, krew się burzy – mówił Nisztor.

"Wyciągnięcie na tapetę Grossa tylko po to, żeby odgryźć się nielubianemu rządowi, Grossa, który twierdzi, że Polska "chce zakazać mówienia prawdy o Holokauście", a jako prawdę podaje hipotezę o "Polakach mordujących więcej Żydów niż Niemców" - to nawet nie jest niskie, to podłe – napisał z kolei na swoim Twitterze Marcin Makowski.Jak stwierdził w Polskim Radiu 24, "oskarżanie polskiego rządu o fałszowanie historii Holokaustu jest jednym z najpoważniejszych oskarżeń jakie można wysunąć".

- Oskarżenia te są nie tyle wyssane z palca, co zagrażają reputacji państwa polskiego - nie rządu, nie PiS-u, nie Jarosława Kaczyńskiego. To drugorzędne – oznajmił Marcin Makowski. Dodał, że wydaje mu się to "bardzo nieodpowiedzialne".

- Czym innym jest rzeczowa debata historyczna, nawet publicystyczna, na temat tego, czy np. za pomocą prawa można stanowić o prawdzie historycznej, czy można i powinno się karać ludzi za błędy. Moim zdaniem nie powinno się karać więzieniem i miałbym tu wiele uwag co do kształtu tej ustawy, ale nie o tym jest dyskusja i nie tego dotyczą zarzuty Jana Tomasza Grossa. One są obok tematu i - wydaje mi się – jest to zupełnie świadome – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 5.02.18

Godzina emisji: 14:06, 15:08

Czytaj także

"Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska broni prawdy historycznej"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 11:35
 - Oświadczenie niemieckiego szefa MSZ to bardzo wyraźny sygnał dyplomacji niemieckiej kierowany do polskiego rządu, do polskiego premiera. Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska i Polacy będą bronić swojego imienia i nie liczą na żadne zgniłe kompromisy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, senator PiS Jan Żaryn. O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili też publicysta Jan Bogatko, mec. Lech Obara i Adam Traczyk z Fundacji GlobalLab.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość relacji Polska-Izrael. "Obecny konflikt może mieć błogosławione skutki"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 20:06
–  Trwający spór ukazała szereg problemów w relacjach Polski i Izraela, które mogą zostać wyjaśnione. Paradoksalnie nie musi on być czymś szkodliwym – ocenił w audycji „Wróżenie z Faktów” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do przewidywań dotyczących tego, w jaki sposób będą układały się relacje polsko-izraelskie w związku z konfliktem obu państw odnośnie nowelizacji ustawy o IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki stosunek do sporu Izrael-Polska. "Niemcy wolą nie angażować się w tę sprawę"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 21:20
– Kanclerz Merkel raczej niechętnie wypowiada się odnośnie spraw o dużym napięciu emocjonalnym, które dotyczą relacji polsko-niemieckich. Woli zachowywać dystans, bo wie, że jest to delikatny temat – powiedział prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się w ten sposób do opinii niemieckiej prasy, która oceniła, że wypowiedź kanclerz lub prezydenta Niemiec pomogłaby załagodzić spór polsko-izraelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o IPN. "Doskonały prezent dla Benjamina Netanjahu"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 22:08
– Sprawa zmian w ustawie o IPN została wykorzystana przez stronę izraelską głównie na użytek polityki wewnętrznej – powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odniosła się w ten sposób do napięcia w relacjach polsko-izraelskich i ostrej reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zielińska: Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę o IPN

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 08:25
- Ten spór prędzej czy później doszedłby do takiego stanu. Ta ustawa leżała w Sejmie od roku, przeciąganie sprawy nie przynosi dobrych skutków. Mogliśmy się spodziewać takich reakcji, nasza dyplomacja powinna to przewidzieć. Polska nie prowadziła polityki historycznej, uważano, że to nie leży w naszym interesie. Mam nadzieję, że prezydent podpisze tę ustawę, nie powinniśmy się cofać w tej kwestii – mówiła w audycji 24 Pytania Elżbieta Zielińska z Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: można sobie wyobrazić nowelizację ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 12:17
„Zdecydowane stanowisko Izraela ws. noweli ustawy o IPN opiera się na fałszywych przesłankach i wynika z niezrozumienia” - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz. „Nie widzę tego jako koniec jakiegoś etapu, jeśli prezydent by podpisał tę ustawę; chodzi o to, żeby nie zerwać kontaktu, żeby rozmawiać” - dodał. O konflikcie z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski, Piotr Semka z „Do Rzeczy” i Mariusz Gierej z mPolska24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oświadczenie szefa MSZ Niemiec to oczywista oczywistość"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:54
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec przeprowadzili rozmowę telefoniczną, w której poruszyli kwestie związane z tragiczną historią okresu II Wojny Światowej. Jacek Czaputowicz podziękował Sigmarowi Gabrielowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. O sprawie mówił w audycji Północ Południe prof. Robert Traba z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.
rozwiń zwiń