X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Irak ogłasza zwycięstwo nad ISIS

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 15:44
Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi ogłosił „koniec wojny”, prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z dżihadystyczną organizacją tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. Władze USA pogratulowały rządowi Iraku zwycięstwa. O ogłoszonym zwycięstwie nad dżihadystami z IS mówił w audycji Gorący Temat dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Audio
  • 10.12.2017 Maciej Milczanowski: musimy zdawać sobie sprawę, ze konflikty w Iraku i Syrii mają podłoże geopolityczne, regionalne i kulturowe
Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi.
Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi.Foto: PAP/EPA/IRAQI PRIME MINISTER OFFICE HANDOUT

Zdaniem Macieja Milczanowskiego wszyscy sobie zadają pytanie czy to definitywny koniec walk z IS. – Odpowiedź nie jest tak optymistyczna, jak ogłoszony przez premiera Iraku koniec wojny. Deklaracja o zakończeniu wojny z tzw. Państwem Islamskim jest ważna, ale wszyscy sobie zdają sprawę, że najważniejsze są przyczyny, dla których do tej wojny doszło. USA wskazują, ze konflikt wewnętrzny w Iraku, jak i sama walka z ISIS się nie skończyły – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta to nie koniec napięć w Iraku. - Musimy zdawać sobie sprawę, ze konflikty w Iraku i Syrii mają podłoże geopolityczne, regionalne i kulturowe. Religia jest tutaj zakładnikiem polityki i jest wykorzystywana instrumentalnie. Mamy teraz do rozwiązania kwestię kurdyjską – Kurdowie w referendum opowiedzieli się za samodzielnym państwem. Problemem jest upodmiotowienie sunnitów, to wymaga uzgodnień społecznych i politycznych. Trzeba też pomocy międzynarodowej ponieważ Irak jest zniszczony materialnie i cywilizacyjnie – mówił Milczanowski.

Latem 2014 roku IS podczas błyskawicznej ofensywy przejęło kontrolę nad jedną trzecią terytorium Iraku, w tym na drugim co do wielkości miastem - Mosulem. Na opanowanych terenach w Iraku i w sąsiedniej Syrii dżihadyści proklamowali samozwańczy kalifat. Przy wsparciu międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA siły irackie rozpoczęły kontrofensywę i udało im się odbić całe wcześniej opanowane przez IS terytorium. Reuters przypomina jednak, że dżihadyści nadal są w stanie przeprowadzać zamachy terrorystyczne, a w przeszłości powracali na obszary, z których zostali wyparci.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 15:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ambasador Iraku w Polsce o walce z tzw. Państwem Islamskim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 14:50
Dwa tygodnie temu Mosul został odbity z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Połączone siły irackie, wspólnie z oddziałami kurdyjskimi, rozpoczęły operację wyzwalania miasta z rąk islamistów w listopadzie 2016 roku. Bojownicy okupowali Mosul, ogłoszony przez nich "stolicą ISIS w Iraku" od czerwca 2014 roku. O odbiciu Mosulu mówił w audycji Świat w Powiększeniu ambasador Iraku w Polsce Asaad Sultan Hachim Abu Galal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terroryzm w Europie. "Nie można zakładać, że sobie nie poradzimy"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 22:04
Według różnych opracowań, na terenie UE funkcjonuje ok. 50 organizacji terrorystycznych powiązanych m.in. z Al-Kaidą czy Państwem Islamskim. Jednak żaden kraj nie jest w stanie kontrolować struktur tych organizacji ani ich rozmieszczenia. O problemie z jakim boryka się Europa mówili w Podsumowaniu Dnia prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i dr Łukasz Kister (Instytut Jagielloński).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepodległość Kurdystanu miałaby ogromne znaczenie geopolityczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:40
25 września iracki Kurdystan przegłosował w referendum swoją niepodległość. O głosowaniu - które z punktu widzenia geopolityki może mieć większe znaczenie niż szeroko komentowane referendum w Katalonii - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz z Defence 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biała wdowa" nie żyje. Najbardziej poszukiwana brytyjska terrorystka zginęła w ataku drona

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:50
Brytyjska dżihadystka Sally Jones, która rekrutowała przez internet członków Państwa Islamskiego (IS), została zabita w ataku amerykańskiego drona na syryjsko-irackim pograniczu. Najpewniej zginął też jej 12-letni syn - podał w czwartek tabloid "The Sun".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie wojsko pomaga irackiej armii. "Chcemy dać Irakijczykom wędkę, a nie rybę"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 10:05
Operacja NATO pomaga zwalczać w Iraku tzw. Państwo Islamskie. Jednym z elementów misji jest szkolenie wojsk i służb irackich, by podnosiły mobilność i umiejętności obsługi sprzętu wojskowego. O NATO-wskiej misji w Iraku, w której biorą udział polscy żołnierze i eksperci mówił w audycji Cafe Armia gen. Sławomir Wojciechowski z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń