X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Śledztwo prokuratury ws. umowy gazowej z 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:11
Dziennikarze tygodnika „Sieci” napisali, że „podpisana 29 października 2010 r. umowa gazowa nie jest dla Polski korzystna”. W przytaczanych przez autorów tekstu dokumentach można przeczytać, że sami Rosjanie mieli wątpliwości, co do proponowanych przez wicepremiera Waldemara Pawlaka rozwiązań. O kontrakcie gazowym z Rosja z 2010 roku mówił w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
Audio
  • 06.11.2017 Wojciech Jakóbik: Eksperci alarmowali, że z tym kontraktem od początku było coś nie tak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: SERGEI SUPINSKY/EASTNEWS

Według tygodnika „Sieci” polski rząd odpuścił Gazpromowi długi i i zrezygnowały z wielomilionowych zysków za tranzyt gazu na Zachód. Publicyści napisali też, że przy podpisywaniu umowy na dostawy gazu miało dojść do podpisania między Polską a Rosją „porozumienia o połączeniu elektroenergetycznym, umożliwiającym Rosji budowę w obwodzie kaliningradzkim Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, uderzającej w interesy krajów bałtyckich”. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Zdaniem Wojciecha Jakóbika od początku można było negatywnie ocenić tę umowę z 2010 roku. – Z zawiadomienia o rozpoczęciu śledztwa przez prokuraturę wynika, że sprawa toczy się odnośnie ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka ws. przyjęcia korzyści osobistej lub materialnej za ustępstwa w negocjacjach. To sprawa poważna, lecz większość informacji z kontraktu jest niejawna. Rozpoczęcie śledztwa świadczy, że coś jest na rzeczy, lecz Waldemar Pawlak stanowczo zaprzecza rewelacjom „Sieci”. Eksperci alarmowali, że z tym kontraktem od początku było coś nie tak – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta ds. energetyki trzeba ustalić dlaczego nagle zmieniliśmy zdanie ws. gazu rosyjskiego. – Na wiosnę 2010 roku mieliśmy plan zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, ponieważ dostawy nie były pewne. Problemy z dostawami przez Ukrainę wynikały ze złej woli Gazpromu. Dlatego podpisaliśmy kontrakt katarski na gaz skroplony, który miał też uzasadnić budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Tymczasem pół roku później podpisaliśmy kontrakt na jeszcze większe dostawy gazu rosyjskiego. Kontrakt trzeba było renegocjować w 2012 roku – mówił Jakóbik.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 06.11.2017

Godzina emisji: 15:08


Czytaj także

Rząd rozważa nieprzedłużanie umowy z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 10:38
Polska po 2022 roku chce się uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Takie informacje przekazał dziennikarzom kończący wizytę w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Nasz kraj rozważa nieprzedłużanie umowy podpisanej jeszcze przez premiera Waldemara Pawlaka – powiedział. Podkreślił, że jeżeli Stany Zjednoczone zaoferują korzystne ceny, to Polska będzie mogła importować gaz zza oceanu. O energetyce w audycji Rządy Pieniądza mówili Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2 ponad unijnym prawem?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 14:54
W ostatnich dniach Polska przedstawiła na forum UE analizę prawną, miażdżącą dla projektu Nord Stream 2. Czy możliwa jest budowa tej inwestycji ponad prawem unijnym? Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy negocjacji ws. projektów energetycznych z Rosją. "To historia filmowa"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 16:05
W poniedziałek w tygodniku „Sieci” ukaże się tekst Marka Pyzy i Marcina Wikło "Człowiek z Moskwy w Warszawie” opowiadający o kulisach negocjacji z Moskwą ws. Gazociągu Jamalskiego i innych polsko-rosyjskich projektów elektroenergetycznych. W audycji Gorący Temat rozmowa z współautorem tekstu Markiem Pyzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Sieci” o udziale Waldemara Pawlaka w negocjacjach gazowych z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 11:59
W artykule dotyczącym udziału b. wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w negocjacjach gazowych z Rosją tygodnik „Sieci” napisał, że „trudno w to uwierzyć, ale Waldemar Pawlak dbał o interes rosyjski lepiej niż sami Rosjanie”. O kontrakcie gazowym z Rosja mówił w Polskim Radiu 24 współautor artykułu Marek Pyza („Sieci”).
rozwiń zwiń