„Propozycja premiera Gowina tylko w sferze werbalnej jest nowatorska”

2017-09-19, 15:37

„Propozycja premiera Gowina tylko w sferze werbalnej jest nowatorska”
Kraków, 19.09.2017. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki, 19 bm. odbywający się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Minister Gowin przedstawił projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym tzw. Ustawę 2.0. Jest to pierwsza od 12 lat całościowa reforma uczelni. . Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

„Projekt reformy szkolnictwa wyższego jest gotowy” – poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Po kilkumiesięcznych konsultacjach ze środowiskiem akademickim zmianami zajmie się rząd. O tzw. Ustawie 2.0 mówił w audycji Gorący Temat dr Marek Kisilowski z Politechniki Warszawskiej.

Posłuchaj

19.09.17 Dr Marek Kisilowski o reformie szkolnictwa wyższego zaproponowanej przez ministra Jarosława Gowina.
+
Dodaj do playlisty

Jak stwierdził dr Marek Kisilowski, propozycja premiera Gowina „tylko w sferze werbalnej jest nowatorska”. – Przełom jest raczej pozorny, tym bardziej, że jeszcze w piątek premier przyznał, że pewne bardziej rewolucyjne przepisy zmieniał i łagodził – zaznaczył gość.

Gość odniósł się także do poszczególnych punktów ustawy. - Podstawowa idea Ustawy 2.0 jest taka, by połączyć kilka aktów prawnych, wprowadzić nową koncepcję podziału uczelni, nowy sposób ich oceniania czyli nadawania im uprawnień i parametryzacji, a więc posegregowanie ich inaczej niż są posegregowane dzisiaj. Ponadto ma też zostać wybranych maksymalnie dziesięć grup tzw. uczelni badawczych, które miałyby mieć nadzwyczajne finansowanie i być lepiej finansowanie niż pozostała część szkolnictwa wyższego – wyliczał dr Kisilowski.

W audycji mowa była także o wtorkowym posiedzeniu rządu i wystąpieniu premier Beaty Szydło i ministra sprawiedliwości. Mówiła o tym reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.

- Dwie najważniejsze dzisiejsze decyzje rządu dotyczą poszerzenia granic obrony koniecznej i Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rząd przyjął projekt ustawy, która mówi o tym, że „nie podlega karze ten, kto narusza granice obrony koniecznej gdy odpiera zamach na swój dom czy mieszkanie”. Warunkiem jest to, by to naruszenie nie było rażące. W kwestii Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd zaś proponuje, by powstał on na Mazowszu w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. To obszar bardzo dogodny komunikacyjnie, niedaleko Warszawy, tuż przy autostradzie A2 – mówiła Wasążnik.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

_____________________

Gorący temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.09.17

Godzina emisji: 15:08

Polecane

Wróć do strony głównej