„Państwa tzw. Starej Unii próbują narzucić swoja wizję innym krajom”

2017-09-07, 16:15

„Państwa tzw. Starej Unii próbują narzucić swoja wizję innym krajom”
Premier Beata Szydło (L) i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (P) podczas spotkania z ambasadorami RP w ramach dorocznej narady ambasadorów, 7 bm. w KPRM w Warszawie.Foto: PAP/Paweł Supernak

Polska polityka zagraniczna przede wszystkim musi być spójna - powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z ambasadorami RP. Podkreśliła, że rząd nigdy nie zgodzi się na Polexit, a mówienie o nim to działanie przeciw Polsce. Chcemy natomiast reformy UE - dodała. O naradzie premier Beaty Szydło z ambasadorami mówił w audycji Gorący Temat socjolog dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.

Posłuchaj

07.09.2017 dr Ryszard Żółtaniecki: Polska polityka zagraniczna jest na drodze do spójności
+
Dodaj do playlisty

W czwartek ambasadorów przyjęła premier Beata Szydło. Podkreśliła, że Polska polityka zagraniczna musi być przede wszystkim spójna. Jak podkreślał Ryszard Żółtaniecki, ambasadorowie reprezentują rząd i państwo polskie na zewnątrz.

- Niezależnie jakie jest państwo przyjmujące, ambasador musi w sposób koherentny reprezentować interesy i stanowisko rządu, który odpowiada za politykę zagraniczną. Tego typu spotkania w kraju uspójniają naszą politykę zagraniczną, która jest na drodze do spójności. To kwestia zbudowania modelu polityki zagranicznej, który byłby jasny, przejrzysty i zdecydowany, ale i strawny dla odbiorców. Trzeba zdefiniować polską rację stanu i temu służą takie spotkania – mówił gość Polskiego Radia 24.

Beata Szydło oświadczyła również, że nie ma mowy o Polexicie. „Polski rząd nigdy nie zgodzi się na to, żeby rozmawiać o opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej” – mówiła. Zadeklarowała, że Polska jest gotowa do „trudnej, ale potrzebnej” dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej. Według eksperta uczestnictwo we Wspólnocie Europejskiej było marzeniem wielu generacji Polaków.

- Kiedy to marzenie się ziściło, to staliśmy się pełnoprawnym, kreatywnym członkiem Unii. Debata, która w tej chwili trwa w UE, dotyczy tego, gdzie kończy się suwerenność , a gdzie zaczyna się wspólnota. To zostało niesprecyzowane. W ostatnim czasie silne państwa tzw. Starej Unii próbują narzucić swoja wizję innym państwom, a małe państwa ulegają presji – powiedział Żółtaniecki.

Doroczna narada ambasadorów RP rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do piątku. W poniedziałek z ambasadorami spotkał się prezydent Andrzej Duda, a także marszałkowie Sejmu - Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski. Wśród gości zagranicznych byli m.in. szefowie MSZ Estonii Sven Mikser i Słowacji Miroslav Lajczak, a także b. ambasador USA i b. podsekretarz stanu w amerykańskim Departamencie Stanu, Daniel Fried.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Gorący temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 07.09.2017

Godzina emisji: 15:20


Polecane

Wróć do strony głównej