X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kapitał i praca. Pluralizm związkowy w służbach mundurowych?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 16:30
Być może już wkrótce do historii przejdzie przepis narzucający "jednozwiązkowość" w służbach mundurowych. Walczy o to "Solidarność". Jej działacz Bogdan Kubiak wskazał, że organizacja powołuje się na prawa pracownika i Porozumienia Sierpniowe. Natomiast Sławomir Koniuszy (NSZZ Policjantów) podkreślał, że brak pluralizmu związkowego w służbach mundurowych to powszechna praktyka.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: włodi/Flickr

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji, jednak prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustaw o Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej.

Nowela dotyczy rozszerzenia prawa funkcjonariuszy tych służb w zakresie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. O zmiany wnioskował NSZZ "Solidarność". 

Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" zaznaczył, że związek powołał się na postulaty Porozumień Sierpniowych, a także konwencje międzynarodowe. - Wychodząc z postanowień Międzynarodowej Organizacji Pracy interpretowaliśmy to tak, że również w służbach mundurowych mogą powstawać inne związki, nie tylko branżowe - powiedział.

Sławomir Koniuszy, zastępca przewodniczącego NSZZ Policjantów mówił z kolei, że "to, co jest oczywiste jeśli chodzi o swobody obywatelskie i swobody tworzenia związków zawodowych, nie jest już tak oczywiste w służbach mundurowych". - Ten pomysł wziął się z innych ograniczeń: służby mundurowe mają ograniczone swobody i nie mogą strajkować. (...) Ta jednozwiązkowość miała rekompensować to narzędzie - wskazał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Kapitał i praca". 

Polskie Radio 24, IAR, PAP/ msze

Audycję prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 16.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak