more_horiz

Dorota Gardias: są problemy związane z działaniem Rady Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 18:01
- Błędy z przeszłości nadal są popełniane. Bez względu na to, czy była to Komisja Trójstronna czy Rada Dialogu Społecznego - mówiła w audycji Kapitał i Praca Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych, przewodnicząca RDS. 
Audio
  • 12.01.19 Dorota Gardias: są problemy związane z działaniem Rady Dialogu Społecznego
Dorota Gardias
Dorota GardiasFoto: PAP/Rafał Guz

Dorota Gardias na naszej antenie odniosła się do kwestii funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. - Nie chodzi o to, że ustawa jest źle napisana, bo można ją nowelizować i będziemy to robili. Problemem jest jednak to, że nikt nie przewidział, przygotowując projekt ustawy, że w Radzie Dialogu Społecznego będą rozpatrywane projekty rządowe (...). Tymczasem, od trzech lat jest taka praktyka, że wszystkie ważne ustawy są zgłaszane jako projekty poselskie. Wcześniej też tak tak było. Powinno być jednak tak, że wszystko, co dotyczy spraw społeczno-gospodarczych, pracownika i pracodawcy, również w ramach projektów poselskich, trafia w ramach konsultacji do RDS - wskazywała gość Polskiego Radia 24. 

- Kolejna sprawa, która jest zaniedbana, to europejski filar praw socjalnych. W 2016 roku podpisane zostało porozumienie. Ten filar to kierunek zmian. Będę dążyła do tego, by podpisać porozumienie z rządem o poprawie sytuacji pracowników. Jako FZZ chcemy m.in., by minimalna płaca była na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Z tym zgadzają się w zasadzie wszystkie związki zawodowe - mówiła Dorota Gardias. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

Data emisji: 12.01.19 

Godzina emisji: 17.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kapitał i praca". Co wpływa na dobry dialog społeczny?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:01
Cztery organizacje reprezentujące pracodawców skierowały do prezydenta Andrzeja Dudy apel, w którym proszą o "ratowanie dialogu". Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie NSZZ "Solidarność") i Zbigniew Żurek, przewodniczący zespołu ds. dialogu w Radzie Dialogu Społecznego.
rozwiń zwiń