more_horiz

"Kapitał i praca". Co wpływa na dobry dialog społeczny?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:01
Cztery organizacje reprezentujące pracodawców skierowały do prezydenta Andrzeja Dudy apel, w którym proszą o "ratowanie dialogu". Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Barbara Surdykowska (Biuro Eksperckie NSZZ "Solidarność") i Zbigniew Żurek, przewodniczący zespołu ds. dialogu w Radzie Dialogu Społecznego.
Audio
  • 05.01.19 Kapitał i praca: Barbara Surdykowska i Zbigniew Żurek
Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego
Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego Foto: PAP/Jakub Kamiński

W listopadzie 2018 roku przedstawiciele organizacji pracodawców - Business Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP oraz Związku Rzemiosła Polskiego - zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o podjęcie działań w celu przywrócenia odpowiedniej rangi i efektywności dialogowi społecznemu.

- Dialog społeczny jest bardzo ważną funkcją życia społecznego – podkreślił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Żurek. I wskazał na pewne nieprawidłowości, które utrudniają porozumienie z rządem. - Pierwszym przykładem jest niedotrzymywanie przez stronę rządową terminów konsultacji. Dotyczy to znaczącej części projektów ustaw, które otrzymujemy. Inną kwestią są problemy związane ze składaniem inicjatyw poselskich, jeśli chodzi o ustawy. Nie jest dobrze, jeśli jakaś inicjatywa nieposelska, staje się poselską - tylko po to, żeby ominąć ścieżkę dialogu, konsultacji – powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Żurek.

- Generalnie zasoby ludzkie organizacji – siły i środki, które są poświęcane na spotkania, częstotliwość spotkań i ich jakość – to kwestie, które mają zasadnicze znaczenie dla tego, co się udaje wypracować. Ale są też pewne ograniczenia formalne i większa autonomia tej instytucji, w stosunku do strony rządowej - w ocenie "Solidarności" - powinna być osiągnięta. Trzy lata doświadczeń RDS-u uświadomi to bardziej także pozostałym organizacjom partnerów społecznych – podkreśliła Barbara Surdykowska.

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. Stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

Więcej w całej audycji.

Audycję "Kapitał i praca" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 05.01.2019

Godzina emisji: 13.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. "Niezwykle aktywna i trudna praca"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 11:32
- Cieszę się, że zmiany ustawy dotyczącej Rady Dialogu Społecznego zaczynają działać - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. - Nie mam żadnych wątpliwości, że praca Rady Dialogu Społecznego jest niezwykle ważna - podkreślił.
rozwiń zwiń