more_horiz

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 14:05
Zmiany mają polegać na podwyższeniu najniższych świadczeń do 1100 zł w przypadku najniższej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. O projekcie podwyżek dyskutowali w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan oraz Waldemar Lutkowski z Forum Związków Zawodowych.
Audio
  • 08.12.18 Kapitał i praca. Waloryzacja rent i emerytur
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynosić 825 zł. Nowy mechanizm przewiduje, że emeryci dostaną minimum 70 zł podwyżki.

Waloryzacja kwotowo-procentowa emerytur i rent jest kolejną w ciągu ostatnich lat. Jeremi Mordasewicz podkreślał, że mechanizm ma zapewnić wzrost o inflację, tak by siła nabywcza środków pozostała ta sama. – Waloryzacja jest konstytucyjnym państwa. Chcemy jedocześnie, by emeryci i renciści korzystali z wyników wzrostu gospodarczego. Wprowadzamy dodatkowy element, zwiększamy najniższe emerytury. Korzystne jest to szczególnie dla rolników oraz dla kobiet, z racji niższego wieku emerytalnego. O ile wiek emerytalny mężczyzn jest w Polsce na poziomie europejskim, to w przypadku kobiet należy do najniższych, co prekłada się na mniejsze kwoty świadczeń – zauważył gość audycji.

Waldemar Lutkowski zwracał uwagę, że konstytucja szczególnie chroni prawa osób które utraciły pracę, są na rencie, o najniższych świadczeniach. – Mówimy o 70 złotych gwarantowanej podwyżki, natomiast oczekiwania emerytów i rencistów są wyższe, także w kontekście wypowiedzi o dobrym stanie gospodarki - podkreślił.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych zostanie przeprowadzona od 1 marca 2019 r. Minister rodziny Elżbieta Rafalska informowała na początku listopada, że zaproponowane rozwiązania będą kosztowały 8 mld 443 mln zł. Mają one objąć 4 mln 842 emerytów i rencistów (spoza rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych), 114 tys. osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, 280 tys. osób, które pobierają renty socjalne i 1 mln emerytów z KRUS.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka  

____________________ 

Data emisji: 08.12.2018

Godzina emisji: 13:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Większe wpływy do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 14:55
W pierwszej połowie br. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  wpłynęły 84 mld zł, o 7 mld zł więcej niż rok temu. Niedawno Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnej dotacji z budżetu państwa. W Polskim Radiu 24 o wprowadzonych zmianach w systemie ściągania składek mówiła prezes ZUS, Gerdtruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Józefina Hrynkiewicz: emerytura nie jest darowizną

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:50
Trybunał Konstytucyjny odroczył do jutra orzeczenie w sprawie ustawy znoszącej górny limit składek na Fundusz Ubezpieczeń. Przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej regulacje znoszą limit rocznego przychodu 30 przeciętnych pensji, który zwalnia z opłacania składek emerytalnych i rentowych. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Józefiny Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń