more_horiz

Przed premierą filmu – książka. "Kamerdyner" w księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 19:18
"Kamerdyner" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Marek Klat, Mirosław Piepka – współautorzy książki, która ukazuje się przed premierą filmu o tym samym tytule (reż. Filip Bajon).
Audio
  • 9.02.18 Marek Klat, Mirosław Piepka o książce "Kamerdyner"
Janusz Gajos w filmie Kamerdyner
Janusz Gajos w filmie "Kamerdyner"Foto: Next Film / mat promocyjne

Miłość kaszubskiego chłopaka Mateusza i pruskiej arystokratki Marity ukazana została przez pryzmat skomplikowanych relacji sąsiedzkich i narastających narodowościowych konfliktów.  Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.  Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

- Książki nie pisaliśmy od zera, jest pochodną historii pokazanej w filmie Filipa Bajona, byliśmy też współtwórcami scenariusza - tłumaczył Marek Klat. - Materiał, który zebraliśmy okazał się tak szeroki, że podjęliśmy decyzję, że powinna się również ukazać książka, która szerzej opisze problemy. Z racji dramaturgicznych i fabularnych nie mogły się one znaleźć w filmie, którzy rządzi się swoimi prawami - dodał Mirosław Piepka. 

Film Kamerdyner Filipa Bajona w kinach od 21 września. Premiera książki już 5 września.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji "Warto czytać" była Luiza Bebłot

Data emisji: 2.09

Godzina emisji: 14.36

PR24/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

”Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej" - niemieckojęzyczny Duńczyk, który czuł się Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 15:05
- Po ucieczce Harro Harringa z Warszawy przez 50 lat był poszukiwany listem gończym. Na każdej granicy jego nazwisko było na czarnej liście. Rekwirowano mu wszystko, co miał - mówiła w audycji "Warto czytać" dr Krystyna Szajna-Dec, autorka książki "Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta lektura ogłusza i zachwyca. O debiutanckiej książce Siergieja Lebiediewa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 11:31
"Granica zapomnienia" to debiutancka powieść Rosjanina Siergieja Lebiediewa. – To jest lektura, która ogłusza i dopiero po paru dniach czy tygodniach zachwyca. To powieść świetnie skonstruowana – mówił gość "Rozpruwacza kulturalnego", historyk i publicysta Wojciech Stanisławski.
rozwiń zwiń