X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Biografia Jana Karskiego. „Wypełnił misję od A do Z”

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:01
Do księgarń trafiła właśnie druga część biografii Jana Karskiego, autorstwa Waldemara Piaseckiego – jego najbliższego przyjaciela i współpracownika. Tom zatytułowany „Inferno” przedstawia losy bohatera walczącego o ratunek dla Polski okupowanej przez Hitlera, którą alianci chcą uzależnić od Stalina. Czytelnik staje się świadkiem walki Karskiego o powstrzymanie planowego mordu na narodzie żydowskim, dokonywanego przez hitlerowskie Niemcy. O życiu legendarnego emisariusza Waldemar Piasecki mówił w audycji Warto Czytać.
Audio
  • 16.07.2017Waldemar Piasecki o biografii Jana Karskiego
Fragment okładki II tomu trylogii Jan Karski. Jedno życie  (19391945) INFERNO
Fragment okładki II tomu trylogii „Jan Karski. Jedno życie” (1939–1945) INFERNO” Foto: Wydawnictwo Ignis

Jak podkreślał gość, tytułowe piekło dotyczyło okupacji i zostało zgotowane przez zewnętrznego wroga. Jego drugim kręgiem była natomiast wojna polsko-polska, rywalizacja stronnictw, podchody i próby „wywracania się” nawzajem. – Jan Karski próbował jakoś w tym funkcjonować, sam był piłsudczykiem, w trakcie wojny pracował dla Sikorskiego i jego następców o zupełnie innych poglądach, wymagało to dużej determinacji – wskazywał. Waldemar Piasecki zaznaczył jednak, że w latach 1939-45 istniało jedno państwo polskie, związane z rządem na uchodźstwie i jego delegaturą w kraju. Jak mówił, Karski chciał służyć Polsce i uważał, że każda ekipa, która prowadzi do jego wyzwolenia zasługuje na to, by z nią współpracować.

W ocenie gościa, misja Jana Karskiego nie była jednak jego powodem smutku i desperacji. Najważniejsze było to, by Churchill i Roosevelt uwierzyli w to, co podaje Polska a nie Rosja. – Karski wypełnił swoją misję od A do Z. Jeśli ktoś mówi, że była nieukończona, daremna, to niewiele z niego zrozumiał – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/ip

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 14:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karski i jego Europa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 19:41
2014 rok został ogłoszony rokiem Jana Karskiego, świadka Holokaustu, który miał poinformować Zachód o zbrodniach dokonywanych na narodzie żydowskim. Niestety, misja ta nie do końca się powiodła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski: Emisariusz, świadek... pragmatyk?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 15:07
Prawnik, dyplomata, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jan Karski, jeden z patronów rok 2014. to niekwestionowany autorytet moralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karski na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 20:08
Sławomir Grünberg, światowej sławy reżyser i producent, zdobywca nagrody Emmy i współtwórca dwóch produkcji nominowanych do Oscara, przyjeżdża do Łodzi, by zaprezentować nowe, niepokazywane dotąd fragmenty filmu „Jan Karski i władcy ludzkości”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski: Pamięć i Odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 18:37
Jan Karski znany jest jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który zaalarmował świat o Holokauście. W Warszawie rozpoczęła się konferencja „Jan Karski. Pamięć i Odpowiedzialność”, która wpisuje się w cykl wydarzeń powiązanych z obchodami Roku Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karski i władcy ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 20:46
- Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia na całym świecie - mówi o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego reżyser Sławomir Grünberg. Jego dokument "Karski i władcy ludzkości" 24 kwietnia trafi do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt „Karski. My Hero”

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 12:05
Celem projektu „Karski My Hero” jest wzrost świadomości realiów II Wojny Światowej oraz promocja uniwersalnych wartości i praw człowieka. Projekt ma również promować postać Jana Karskiego, którego czyny mogą być inspiracją dla kolejnych pokoleń młodych ludzi. O projekcie w Rozmowie Kulturalnej mówiła Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego.
rozwiń zwiń