X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Król-Duch" w Teatrze Polskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 23:59
9 godzin metafizycznego nocnego seansu metempsychicznego na podstawie poematu Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książę Michał Twerski. To propozycja Łukasza Kosa, którego przedstawienie "Król-Duch" premierowo zostało pokazane w Teatrze Polskim w Warszawie. O szczegółach pracy nad spektaklem w programie Na scenie opowiadał sam reżyser.
Audio
  • 24.03.18 Łukasz Kos o przedstawieniu "Król-Duch"
Król-Duch w Teatrze Polskim w Warszawie
"Król-Duch" w Teatrze Polskim w WarszawieFoto: teatrpolski.waw.pl

- Chodzi o próbę przeżycia. O stworzenie warunków, aby wpuścić się w ten poemat. (...) Chodziło o to, aby poświęcić mu jedną noc, ale w pełni - mówi Łukasz Kos. Reżyser dodaje, że warto poznać Króla Ducha. To kosmopolita, dla którego nie ma rozdziału między starotestamentowym chrześcijańskim Bogiem a pogańskim absolutem. Nazwy należą do ludzi, a połączenie z niebem i kosmosem jest jedno - mówi Łukasz Kos.

"Król-Duch" jest ostatnim tekstem, który próbował napisać Juliusz Słowacki. Poemat nigdy nie został ukończony. To traktat filozoficzny, który jest podsumowaniem poglądów poety.

Łukasz Kos to polski reżyser teatralny żydowskiego pochodzenia. Współpracował z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Warszawie czy Starym Teatrem w Krakowie. Ma na swoim koncie adaptację takich tekstów jak "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego", "Burza" Williama Szekspira czy "Dziady" Adama Mickiewicza.

Z reżyserem rozmawiała Katarzyna Oklińska.

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Spektakl „Dzienniki czeczeńskie Poliny Żerebcowej”

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:57
Od 20 września w Teatrze Polskim w Warszawie będzie można obejrzeć przedstawienie „Dzienniki czeczeńskie Poliny Żerebcowej”. Przedstawienie to było wystawiane podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 mówił o nim reżyser spektaklu Iwan Wyrypajew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: poezja księdza Jana Twardowskiego oswaja

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:45
Salon Poezji w Teatrze Polskim to niedzielne spotkania ze znakomitą poezją w mistrzowskich interpretacjach. Już wkrótce warszawski Salon Poezji w Teatrze Polskim odbędzie się po raz setny. O jubileuszu i edukacyjnej działalności teatru opowiedziała w Polskim Radiu 24, pomysłodawczyni tej inicjatywy, Anna Dymna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola teatru w drodze do uzyskania przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 20:30
W Polsce dzień 11 listopada to nie tylko święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. To także wspominanie drogi, jaką musieli przejść Polacy – również artyści – aby tę wolność uzyskać. O tej właśnie drodze, o trudnościach i problemach, jakie na niej stawały, opowiedział w audycji „Na Scenie” Janusz Majcherek, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieła Mickiewicza, Norwida i Słowackiego kształtują do dziś świadomość Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:00
– Bez romantyzmu nie jesteśmy w stanie zrozumieć naszych dziejów i określić się, kim jesteśmy – powiedział dr Michał Łuczewski, redaktor pisma "44" oraz socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmowa o znaczeniu romantyzmu w historii polskiej polityki i jego oddziaływaniu na świadomość społeczną Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Kilka obcych słów po polsku”

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 23:59
50 lat po wydarzeniach Marca 1968 roku wcielają się w role dzieci wypędzonych z Polski. Kim są dzisiaj, gdzie zdecydowali się żyć i czy mają żal do ojczyzny rodziców? Te pytania zadają twórcy przedstawienia „Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar, które w sobotę miało premierę. Sztuka powstała we współpracy Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego w Warszawie. O spektaklu w audycji "Na scenie" opowiadała aktorka Joanna Rzączyńska.
rozwiń zwiń