X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

„Kilka obcych słów po polsku”

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 23:59
50 lat po wydarzeniach Marca 1968 roku wcielają się w role dzieci wypędzonych z Polski. Kim są dzisiaj, gdzie zdecydowali się żyć i czy mają żal do ojczyzny rodziców? Te pytania zadają twórcy przedstawienia „Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar, które w sobotę miało premierę. Sztuka powstała we współpracy Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego w Warszawie. O spektaklu w audycji "Na scenie" opowiadała aktorka Joanna Rzączyńska.
Audio
  • 10.03.18 Joanna Rzączyńska o spektaklu „Kilka obcych słów po polsku”
Joanna Rzączyńska w spektaklu Kilka obcych słów po polsku
Joanna Rzączyńska w spektaklu „Kilka obcych słów po polsku” Foto: Magda Hueckel / mat. promocyjne

"Sprawa Marca 1968 dotyczy Żydów polskiego pochodzenia i Polaków. Perspektywa dzieci wygańców jest nam bliższa, mnie osobiście łatwiej w taką skórę wejść. To prawdziwe, że mówimy to od siebie" - mówi Joanna Rzączyńska.

"Dzieci emigranów marcowych są różne. Część nie mieszka w Polsce, część przyjeżdża, część została na stałe. To bardzo zróżnicowane towarzystwo." - podkreśla aktorka. Mówi, że ból, poczucie krzywdy tamtego pokolenia, młodych ludzi już nie dotyka. "My możemy tylko to badać. My nie jesteśmy naszymi rodzicami, my tylko próbujemy rozumieć, bo jesteśmy obciążeni tą pamięcią" - dodaje Joanna Rzączyńska.

Jak mówi, "z jednej strony łatwo wejść w historię rodziców, zastanowić się i porównać jak różne życie mamy teraz, a jak inaczej żyli nasi rodzice. Z drugiej strony, to trudne przedstawienie dlatego, że dziś są inne czasy. Kiedyś nie było samolotów, była żelazna kurtyna, nie było powrotu. Możemy tego nie rozumieć".

Joanna Rzączyńska podkresla, że te wydarzenia są ważne m.in. ze względu na kontekt dyskusji o Żydach w Polsce. "Trzeba postawić się ponad tymi wydarzenami i spojrzeć na to z perspektywy ludzkiej, zastanowić się czego to tak naprawde dotyka. Żydów? Polaków? Żydów polskiego pochodzenia? Nawet nie wiemy jak ich nazwać" - mówi aktorka.

Premiera przedstawienia w Teatrze Polskim w Warszawie w sobotę 10 marca.

Z Joanna Rzączyńską rozmawiała Katarzyna Oklińska.

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 10.03.2018

Godzina emisji: 20:06