X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spektakl „Jutro będzie za późno” – historia zapomnianej piosenkarki Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 12:20
Spektakl „Jutro będzie za późno” już od ponad roku jest wystawiany na deskach Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Aleksandra Lis, która wciela się w postać Wiery Gran - przed wojną popularnej piosenkarki, dziś zapomnianej i wyklętej przez plotkę o kolaboracji z gestapo. Aktorka opowiadała w Polskim Radiu 24 o spektaklu „Jutro będzie za późno” i pracy nad rolą.
Audio
  • 06.08.2017 Aleksandra Lis: Agata Tuszyńska, autorka książki o Wierze Gran, powiedziała, że bardzo przypominam piosenkarkę
Mat. promocyjne
Mat. promocyjneFoto: Paweł Modliński/http://teatrmuzyczny.torun.pl

Przedstawienie „Jutro będzie za późno” to opowieść o Weronice Grynberg, znanej jako Wiera Gran, która była piosenkarką pochodzenia-polsko-żydowskiego, popularną przed i w czasie III wojny światowej. Gran zmarła w zapomnieniu na początku XXI wieku. Wiera Gran była oskarżona o kolaborację z gestapo, ponieważ udało jej się przeżyć warszawskie getto.

Według Aleksandry Lis to zbieg okoliczności sprawił, że dostała rolę Wiery Gran. – Piosenki z międzywojnia są mi bliskie i wykonuje je od kilkunastu lat. Ucieszyłam się z tej współpracy. Pomysł się narodził poza mną, podczas mojego koncertu z piosenkami Wiery Gran dyrektorka Teatru Muzycznego miała już tekst monodramu Wiesławy Sujkowskiej i wiedziała, że chce ze mną robić ten spektakl. Agata Tuszyńska, autorka książki o Wierze Gran, powiedziała, że bardzo przypominam piosenkarkę. To spektakl o wybaczaniu – powiedziała aktorka.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 spektakl zdążył już okrzepnąć. – Zagraliśmy już 20 razy, a każdy kolejny spektakl „układa” aktora. Kiedy gram po czasie przerwy to jest trema, bowiem oprócz tekstu, którego jest dużo, są trudne piosenki, gdzie można zgubić rytm. Bałam się formy monodramu, ale na szczęście spektakl jest dobrze skonstruowany i wszystko dzieje się samo – mówiła Lis.

„Jutro będzie za późno” będzie można zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu 26 sierpnia.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/kk

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________________

Data emisji: 06.08.2017

Godzina emisji: 11:12


Czytaj także

"Oskarżona : Wiera Gran" - rozmowa z Agatą Tuszyńską

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 15:47
Żydowska śpiewaczka oskarżona o współpracę z nazistami
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina Szpilmana pozwała wydawnictwo i autorkę książki o Wierze Gran

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 16:59
Do sądu okręgowego w Warszawie wpłynął pozew spadkobierców Władysława Szpilmana przeciwko Wydawnictwu Literackiemu i autorce książki o Wierze Gran, Agacie Tuszyńskiej - dowiedział się portal polskieradio.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiera Gran znowu na scenie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 14:29
Anna Polony zagra żydowską śpiewaczkę w spektaklu, który w maju przyszłego roku zostanie wystawiony w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
rozwiń zwiń