X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Stany Zjednoczone wybierają. Wygra Donald Trump czy Hillary Clinton?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 04:16
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych głosują w wyborach prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie walczą Donald Trump i Hillary Clinton. Kto wygra? Wszystko wyjaśni się nad ranem polskiego czasu, kiedy zamknięte zostaną ostatnie lokale wyborcze w zachodniej części USA. Na naszej antenie do godz. 6.00 potrwa specjalny program „Amerykańska Noc Wyborcza w Polskim Radiu 24”, w którym eksperci komentują wybory mieszkańców Stanów Zjednoczonych. W audycji również relacje korespondentów ze sztabów wyborczych kandydatów.
Audio
  • 09.11.16 Zbigniew Lewicki o systemie wyborczym w USA
  • 09.11.16 Michał Baranowski i Jarosław Guzy o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych
  • 09.11.16 Jarosław Guzy i Mirosław Oczkoś o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych
  • 09.11.16 Jarosław Guzy i Artur Wróblewski o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych
IlustracjaPR24MS
Ilustracja/PR24/MS

usa 1200.jpg
Wybory prezydenckie w USA

W kontekście amerykańskich wyborów prezydenckich ważnym elementem jest obowiązujący w Stanach Zjednoczonych specyficzny system wyborczy. Nie decyduje bowiem ogólna liczba głosów, a liczba zdobytych głosów elektorskich. Kandydaci walczą o poparcie 538 elektorów. To oznacza, że do zwycięstwa potrzeba 270 głosów. W 48 na 50 amerykańskich stanów zdobywca największej liczby głosów gwarantuje sobie wszystkie możliwe głosy elektorskie (ich liczba zależy od populacji regionu). Tylko w dwóch stanach – Maine i Nebrasce – możliwy jest podział głosów elektorskich.

– Systemy wyborcze na świecie są różne. Pytanie, czy amerykański system wyborczy jest taki sam dla wszystkich obywateli - tak. Czy jest taki sam dla wszystkich stanów - tak. Czy jest inny niż w takich krajach jak Polska czy Niemcy - tak. Czy to oznacza, że jest gorszy? Nie, jest po prostu inny – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.

Relacje Wojciecha Cegielskiego ze sztabu Demokratów

Relacje Michała Żakowskiego ze Sztabu Republikanów

Kluczowy w trwających wyborach może być wynik głosowania na Florydzie, która jest tzw. stanem swingującym (to regiony, w których ani republikanie, ani demokraci nie mogą być pewni zwycięstwa).

– Hillary Clinton ma więcej scenariuszy, które dadzą jej zwycięstwo. Donald Trump musi wygrać „swoje”, przede wszystkim w Karolinie Północnej, Ohio i New Hampshire, a także wyrwać głosy z części „tortu” kandydatki demokratów. Musi przede wszystkim zwyciężyć na Florydzie – oceniał na naszej antenie Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego oddziału The German Marshall Fund of The United States.

Zdaniem Jarosława Guzego, komentatora spraw międzynarodowych, Hillary Clinton nie może czuć się pewna przed końcem głosowania. – Największym problemem są stany tradycyjnie należące do demokratów, leżące w środkowo-zachodniej i wschodniej części kraju. To stany rolniczo-przemysłowe, to stany „starej Ameryki”. Demokraci w coraz mniejszym stopniu reprezentują mieszkańców tych regionów, a Donald Trump apeluje do tego elektoratu bardzo skutecznie – wskazywał ekspert.


Jarosław Guzy/fot.PR24/TB Jarosław Guzy/fot.PR24/TB

Przebieg kampanii wyborczej

W ocenie wielu komentatorów kampania wyborcza, w której o głosy Amerykanów walczyli Trump i Clinton, była brutalna. Innego zdania jest Eryk Mistewicz, specjalista ds. wizerunku. – Wzajemne obelgi, niepoprawność polityczna Trumpa - jego wypowiedzi między Januszem Korwin-Mikkem a Młodzieżą Wszechpolską - mieszczą się w kanonie amerykańskich kampanii wyborczych – podkreślał w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz– Brudne chwyty były zawsze – dodawał Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku politycznego. 

Komentarze korespondentów Polskiego Radia

– Z tej kampanii wyborczej zapamiętam to, że zaangażowało się w nią wielu ludzi. Bardzo dużo młodych osób zarejestrowało się do głosowania i bierze udział w wyborach najliczniej od wielu lat. W samej kampanii pojawiło się dużo retoryki, wielu osobom było trudno tego słuchać. Jednocześnie, właśnie to zmotywowało dużą cześć społeczeństwa do oddania głosu – mówił z kolei na naszej antenie Paul Jones, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

Erykiem Mistewiczem Paulem Jonesem rozmawiała Magdalena Skajewska, która obserwuje zorganizowany przez ambasadę USA wieczór wyborczy w Hotelu Westin w Warszawie. 

Głosy amerykańskiej Polonii

Jak zauważył w Polskim Radiu 24 prof. Marek Jan Chodakiewicz, amerykański historyk mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych, podczas kampanii wyborczej Donald Trump aktywniej niż Hillary Clinton zabiegał o głosy amerykańskiej Polonii.

– Amerykanie polskiego pochodzenia należą do kręgosłupa wyborczego kandydata republikanów. To biali mieszkańcy USA, pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, głównie pracujący fizycznie. Nie może więc dziwić, że Trump powiedział kilka życzliwych słów pod adresem Polonii. To jednak raczej przejaw strategii wyborczej niż jego rzeczywistą potrzeba – wskazywał komentator.

– Hillary Clinton natomiast nie robiła nic, by przypodobać się Polonii. Wiedziała, że ci, którzy głosują na demokratów, i tak ją wybiorą. Dodatkowo, Amerykanie polskiego pochodzenia nie są hojnymi fundatorami kampanii wyborczej. Jednym słowem, Clinton myśli w następujący sposób: Polonia to nie George Soros, więc po co się jej podlizywać – komentował prof. Marek Jan Chodakiewicz.

Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego oceniał w Polskim Radiu 24, między innymi, jakie znaczenie dla głosującej Polonii miały zapowiedzi Donalda Trumpa, dotyczące zniesienia wiz dla Polaków. Na naszej antenie o geopolitycznym wymiarze starcia Clinton-Trump i potencjalnej polityce nowych władz USA, m.in. względem Polski, mówili dr Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki i Jarosław Guzy, komentator spraw międzynarodowych.  

W sztabach wyborczych kandydatów są specjalni wysłannicy Polskiego Radia – w sztabie Donalda Trumpa w Nowym Jorku Michał Żakowski, a w sztabie Hillary Clinton Wojciech Cegielski. Z nimi również łączymy się podczas nocy wyborczej w Polskim Radiu 24.

Gospodarzem I części Amerykańskiej Nocy Wyborczej w Polskim Radiu 24 był Grzegorz Ślubowski.


Grzegorz Ślubowski/fot.PR24/TB Grzegorz Ślubowski/fot.PR24/TB

 

Polskie Radio 24/mp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA. Amerykańska Noc Wyborcza na żywo w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 23:22
Specjalną audycję w godzinach 23.00 – 6.00, w nocy z 8 na 9 listopada, prowadzą Grzegorz Ślubowski i Michał Strzałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA. Relacje Wojciecha Cegielskiego ze sztabu Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 06:24
Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W sztabie wyborczym Hillary Clinton jest specjalny wysłannik Polskiego Radia, Wojciech Cegielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA. Relacje Michała Żakowskiego ze sztabu Republikanów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 06:18
Doland Trump kontra Hillary Clinton. W Stanach Zjednoczonych trwa liczenie głosów po wyborach prezydenckich. W sztabie wyborczym kandydata Republikanów w Nowym Jorku jest specjalny wysłannik Polskiego Radia, Michał Żakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA: relacje korespondentów Polskiego Radia ze świata

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 04:44
Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Według sondażowych wyników, Donald Trump zwiększa swoją przewagę nad Hillary Clinton. Sprawozdania związane z wyborami w USA prezentują korespondenci Polskiego Radia z USA, Chin, Rosji, Niemiec i Belgii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 07:03
Jego kontrkandydatka uznała swoją porażkę. Amerykańskie media poinformowały, że Hillary Clinton zadzwoniła do Donalda Trumpa i przyznała, że przegrała wybory.
rozwiń zwiń