X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uważał, że twórczość, której poświęcił życie, jest jak sacrum". Torchała o Dunikowskim

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 10:30
- Zetknął się z dużym uwielbieniem swoich studentek w Szkole Sztuk Pięknych, ale żadnej kobiety nie poślubił, mimo iż miał z nimi dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Torchała, kuratorka Muzeum Rzeźby w Warszawie. 
Xawery Dunikowski
Xawery DunikowskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Xawery Dunikowski. Malarstwo" to pierwsza wystawa poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości tego artysty. Dla Dunikowskiego, przede wszystkim rzeźbiarza, malarstwo było ważną częścią działalności artystycznej. Kreował się on na artystę wszechstronnego. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, jego zmaganie się z tematem i udoskonalanie warsztatu.

Piotr Barszczowski OSTATNIA WIECZERZA XXI - 1200.jpg
"To kolaż ponad dwóch tysięcy fotografii". Dr Barszczowski o "Ostatniej Wieczerzy XXI"

- Miał w sobie jakiś czar, swoją niepozorną posturą umiał zainteresować wiele kobiet, miał też liczne grono przyjaciół płci męskiej. W wieku 29 lat dostał już profesurę w Warszawie w nowo otwieranej Szkole Sztuk Pięknych, ponieważ doceniono jego talent i zaufano mu. Akademia natomiast słynęła z tego, że po raz pierwszy do studiów dopuszczono kobiety - mówiła Joanna Torchała.

"Miał córkę i syna"

Zauważyła, że nie zawarł on jednak żadnego związku małżeńskiego, mimo że podawano w komunikatach, że któraś z pań była jego żoną. On uważał jednak, że twórczość, której poświęcał całe swoje życie, jest jak sacrum, w związku z czym nie powinien wchodzić w związki i układy rodzinne, ale miał córkę Marię Xawerę Dunikowską oraz także syna urodzonego w Paryżu.

W obrazach artysta opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał lub z różnych przyczyn nie mógł przełożyć na język form rzeźbiarskich. "Ładnie bym wyglądał, gdybym nie potrafił malować. Dzięki temu, że umiem malować, potrafię i rzeźbić" – twierdził Dunikowski. Obrazy bywały również wyrazem jego miłości i przywiązania do bliskich mu osób, m.in. do córki Marii.


Posłuchaj
17:59 PR24_mp3 2021_11_16-23-40-48.mp3 J. Torchała o X. Dunikowskim ("Kwadratura kultury")

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Joanna Torchała (kuratorka Muzeum Rzeźby w Warszawie)

Data emisji: 16.11.2021

Godzina: 23:40

Czytaj także

"Jego kreska w pewnym momencie życia zaczęła się upraszczać". Haber o rysunkach Norwida

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 10:06
- Norwid miał tę cechę, że jego prace miały charakter nieukończony co było przyczynkiem do negatywnego stosunku do nich - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sztukmistrz. Norwid - rysunki". Gościem audycji była także Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jako malarka funkcjonowała w małym pokoiku". Adam Sandauer w PR24 o swojej matce Ernie Rosenstein

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:21
- To nie jest typowe dla malarzy, zazwyczaj mają oni pracownie po kilkadziesiąt metrów - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Sandauer, doktor fizyki, społecznik.
rozwiń zwiń