X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poniatowski z Rzymu. Prof. Bender: zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:30
- W różnych opracowaniach próbuje się ustalić moment, kiedy Stanisław zaczął interesować się sztuką i kolekcjonerstwem. Trzeba podkreślić, że jego kolekcja dzieł sztuki starożytnej, malarstwa, a zwłaszcza kamei, była pokaźna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, była dyrektor Istituto Polacco w Rzymie, wykładowczyni KUL, znawczyni kultury włoskiej). 
Stanisław zgromadził imponującą kolekcję sztuki, w tym  najznakomitszy w owym czasie zbiór kamei.
Stanisław zgromadził imponującą kolekcję sztuki, w tym – najznakomitszy w owym czasie zbiór kamei.Foto: Shutter/Mingju Liu

Ostatni król Polski miał dwóch bratanków – Józefa zwanego Pepi i Stanisława. Ten drugi (1754 – 1833), ulubieniec Stanisława Augusta, miał być następcą tronu. Marian Brandys poświęcił mu książkę "Nieznany książę Poniatowski"; on sam pozostawił po sobie "Pamiętniki synowca" (wydane w opracowaniu Jerzego Łojka).

Hadjadj1200/Forum
"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

Stanisław pasjonował się sztuką; założył w Warszawie szkołę malarstwa. Po rozbiorach zamieszkał w Rzymie, gdzie zakupił willę przy Via Flaminia, i gdzie zgromadził imponującą kolekcję sztuki, w tym – najznakomitszy w owym czasie zbiór kamei.

- Było kilka zasadniczych czynników, które spowodowały, że większość swojego życia spędził we Włoszech - najpierw w Rzymie, później we Florencji, gdzie zmarł i jest pochowany w kościele św. Marka - opowiedziała historyk sztuki.  

Jak dodała, już jako dziecko, Stanisław zetknął się w szkole z językiem włoskim.

- Wiadomo, że jako dziecko już posługiwał się tym językiem. Zainteresował się kulturą Italii. Później odbył kilka podróży jako nastolatek. Był bardzo zaangażowany w trudne sprawy Polski, był to koniec XVIII wieku. Uchodził za ulubionego bratanka króla. Uważa się, że król pokładał w nim wielkie nadzieje, a nawet myślał o tym, że on będzie jego następcą - zaznaczyła. 

W różnych opracowaniach próbuje się ustalić moment, kiedy Stanisław zaczął interesować się sztuką i kolekcjonerstwem.

- Trzeba podkreślić, że jego kolekcja dzieł sztuki starożytnej, malarstwa, a zwłaszcza kamei, była pokaźna. W tym czasie, po odkryciu Herkulanum i Pompejów, ogromnie interesowano się starożytnością. I rzeczywiście stało się to jego pasją - zbieractwo, kolekcjonerstwo na najwyższym poziomie - mówiła prof. Bender.

Posłuchaj
23:22 PR24_mp3 2021_10_05-23-35-45.mp3 Prof. Agnieszka Bender o Poniatowskim z Rzymu ("Kwadratura kultury") 

Znawczyni kultury włoskiej dodała, że Stanisław, osiadając we Włoszech na stałe, na początku XIX wieku nabył znakomite nieruchomości, które remontował dla niego nie kto inny, jak najmodniejszy ówcześnie architekt pracujący w Rzymie - Giuseppe Valadier - wskazała.             

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadziła: Monika Małkowska

Gość: prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, wykładowczyni KUL, znawczyni kultury włoskiej) 

Data emisji: 05.10.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp

Czytaj także

Elżbieta Kochanek-van Dijk o galerii Milano: postanowiłam zmienić wszystko w moim życiu i w tym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:21
- Pomyślałam, że dobrze byłoby połączyć sztukę współczesną z biżuterią - mówiła w Polskim Radiu 24 o początkach galerii Milano jej założycielka Elżbieta Kochanek-van Dijk. Historyk sztuki, malarka i kuratorka była gościem "Kwadratury kultury".
rozwiń zwiń