X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wiem o nim dużo, choć nigdy nie poznałam go prywatnie". Czaczkowska o kard. Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:30
- Ciągle sprawą do zbadania i odkrywania jest sprawa pomocy jakiej Prymas Wyszyński udzielał katolikom za naszą wschodnią granicą - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska, historyk z UKSW i autorka biografii Prymasa Tysiąclecia. 
Dr Ewa Czaczkowska, UKSW
Dr Ewa Czaczkowska, UKSWFoto: PR24/PJ

Gość PR24, autorka książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość" mówiła o prywatnych wątkach życia Stefana Wyszyńskiego. Kardynał to postać wielowymiarowa, wybitny przywódca duchowy, mąż stanu i autorytet moralny. - To pierwsza książka, która trochę mniej historycznie traktuje Prymasa, chciałam pokazać dlaczego był on beatyfikowany - wytłumaczyła autorka książki.

forum- dr Piotr Kopszak  1200.jpg
"Harmonia i wrażliwość kolorystyczna". Dr Kopszak w PR24 o sztuce Czesława Rzepińskiego

Ewa Czaczkowska pokazuje nieznane oblicze Prymasa. W książce "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość" tworzy portret człowieka prawdziwego, pełnego pasji, męstwa i miłości, konsekwentnie realizującego swoją życiową misję. Opowiada o przyjaźni i przebaczeniu, relacjach Prymasa z Karolem Wojtyłą, o najważniejszych kobietach w jego życiu. Opisuje cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem. Książka zawiera również rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, relatorem w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego.

"Bogate nauczanie Prymasa"

- O Prymasie Tysiąclecia sporo wiem, choć nigdy nie poznałam go prywatnie, ale jego nauczanie jest bardzo bogate, na tyle, że nigdy nie myślałam iż będę się tą postacią zajmowała tak długo. Ciągle sprawą do zbadania i odkrywania jest sprawa pomocy jakiej Prymas udzielał katolikom za naszą wschodnią granicą, gdzie Kościół żył w podziemiach. Tam udzielał tajnych święceń, wysyłał duchownych którzy pełninili funkcje duszpasterskie - powiedziała dr Ewa Czaczkowska.

Dr Ewa Czaczkowska jest doktorem historii, dziennikarką, pisarką, autorką wielu książek, także tłumaczonych na języki obce, m.in. biografii prymasa Stefana Wyszyńskiego i ks. Jana Popiełuszki oraz Mistyczek. Historii kobiet wybranych, Cudów św. Faustyny, Bajek mariackich. Laureatką czterech Feniksów, nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.


Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_09_14-23-36-04.mp3 Dr E. Czaczkowska o Prymasie Tysiąclecia ("Kwadratura kultury")

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Ewa Czaczkowska (historyk z UKSW i autorka biografii Prymasa Tysiąclecia)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina: 23:36

Czytaj także

"On sam i jego otoczenie nie chciało współpracować przy jej pisaniu". Graczyk o biografii Michnika

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:00
- Na temat spisania jego biografii istniała jakaś zmowa milczenia, a nawet strachu - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Graczyk, autor książki pt. "Demiurg. Biografia Adama Michnika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był spójny w tym, jak żył i co mówił, na tym polegała jego wielkość". Prof. Kucharczyk o Prymasie Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:30
- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń