X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Harmonia i wrażliwość kolorystyczna". Dr Kopszak w PR24 o sztuce Czesława Rzepińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 10:00
- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę wystawę, uderzyła mnie ta harmonia, wrażliwość kolorystyczna. To są takie niedzisiejsze cechy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kopszak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 
Dr Piotr Kopszak
Dr Piotr Kopszak Foto: Tomasz Golab / Gość Niedzielny / Forum

Do 5 września w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej chętni mogą obejrzeć wystawę 50 prac przedstawiciela polskiego koloryzmu Czesława Rzepińskiego pod tytułem "Pejzaż Ojczysty" oraz ekspozycje dzieł o. Efrema Marii z Kcyni - "Zanurzony w pięknie". 

Czytaj także:
zdjęcie.jpg
Obrazy Czesława Rzepińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Przedstawiając sylwetki obu artystów dr Piotr Kopszak zwrócił uwagę na nieraz trudny los Czesława Rzepińskiego. Już jako 13-latek wziął udział w obronie Lwowa, z kolei w latach 1940-1942 był więźniem gułagu. Zdaniem dyrektora MAW tragiczne wydarzenia nie mają jednak odzwierciedlenia w pracach artysty. - Cały jego życiorys był pełen dramatycznych przeżyć, które nie uwydatniają się w jego sztuce - powiedział.

-  Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę wystawę, uderzyła mnie ta harmonia, wrażliwość kolorystyczna. To są takie niedzisiejsze cechy - mówił o ekspozycji gość PR24. W twórczości artysty przeważają pejzaże, martwe natury, ale także portrety. 

Czytaj także:

Posłuchaj
21:27 _PR24_AAC 2021_08_24-23-36-20.mp3 Dr Piotr Kopszak o wystawach w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. ("Kwadratura kultury")

Kapłan-artysta

Czytaj także:
cybis 1200 pap.jpg
Wystawa malarstwa Jana Cybisa w Galerii Opera. "Ta kolekcja to swoisty testament autora"

Z kolei drugi artysta - Efrem Maria z Kcyni - jak przyznał rozmówca, nie jest powszechnie znany. - Do niedawna prawie nikt o nim nie słyszał - stwierdził. Na wystawie "Zanurzony w Pięknie" pojawiło się nie tylko jego ponad 100 prac, ale również jego dokumenty, zdjęcia i korespondencja, które przybliżą zwiedzającym postać zakonnika. 

Dr Piotr Kopszak wskazał, że istotną rolę w rozwoju artystycznego talentu kapłana odegrała szkoła malarska benedyktynów w Beuron. - Stała się ona centrum odrodzenia sztuki religijnej i miała ogromny wpływ na sztukę religijną z całej Europy - tłumaczył. 

***

Wystawy można zobaczyć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ulicy Dziekania 1 w Warszawie. Ekspozycje są dostępne do 5 września. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie instytucji

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Kwadratura kultury 

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: dr Piotr Kopszak historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Data emisji: 24.08.2021

Godz. emisji: 23.35

PR24/polskieradio.pl/maw.art.pl

jbt

Czytaj także

"Głębia ostrości": "Rozstaje" na 50-lecie pracy twórczej Janusza Rosikonia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 22:35
- Rozstaje mamy przez sobą wciąż. Szczególnie w tych obecnych, trudnych czasach jesteśmy gdzieś na rozstajach - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Rosikoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pielgrzymki okiem fotografa. Janusz Rosikoń na szlaku pątniczym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 12:11
Janusz Rosikoń to fotograf i wydawca książek, który od wielu lat uczestniczy w pielgrzymkach. Wiele z nich zostało uwiecznionych przez niego na zdjęciach i opublikowanych w albumach.
rozwiń zwiń