X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reksio znów zamacha ogonem? Dyrektor SFR: przyglądamy się naszym bohaterom z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:59
- Dylemat dotyczy tego, czy przywracając dawnych bohaterów do życia, wyposażyć ich w nowe atrybuty, czy zmienić ich cechy i kreskę? To nie są łatwe decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Chmiel, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała.
Audio
  • Maciej Chmiel o Studiu Filmów Rysunkowych (Kwadratura kultury)
Serial Reksio powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Serial Reksio powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-BiałejFoto: PAP/Archiwum

Studia Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała posiada wspaniałą historię. Zaczynem było katowickie Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, założone w 1947; po roku zespół przeniósł się do Wisły, następnie, już na stałe, do Bielska-Białej. Do tej pory w SFR zrealizowano ponad 1000 filmów; twórcy otrzymali ok. 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Od 1963 na ekranach pojawiają się najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji – Bolek i Lolek. Konkurencją dla nich stał się Reksio, czterołapy bohater (1967 do 1990). Potem byli jeszcze profesor Baltazar Gąbka, Pampalini, Marceli Szpak… i inni.

forum-0428299675%20Giersz.jpg
Animator na 1500 procent, czyli Witold Giersz

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Studio zawsze stało na dwóch nogach. - Jedną były filmy dla dorosłych, które w pewnym momencie przybrały autorski rys, a drugą były filmy dla dzieci. Dzięki nim studio stało się rozpoznawalne na całym świecie. Kreskówki były trafione w treści i w formie. Stały się przebojem eksportowym polskiej kinematografii - tłumaczył Maciej Chmiel. 

Posłuchaj
22:15 PR24_mp3 2021_07_06-23-36-21.mp3 Maciej Chmiel o Studiu Filmów Rysunkowych (Kwadratura kultury)

Przyznał też, że Studio prowadzi wstępne prace nad nowymi odcinkami przygód Reksia. - Są na tyle obiecujące, że niedługo wypowiemy się na ten temat oficjalnie. Ciągle są to jednak plany. Przyglądamy się też innym bohaterom z przyszłości, rozważając ich potencjał, jeśli chodzi o przeniesienie ich do współczesności. Dylemat dotyczy tego, czy przywracając dawnych bohaterów do życia, wyposażyć ich w nowe atrybuty, czy zmienić ich cechy i kreskę. To nie są łatwe decyzje. Z jednej strony mamy do czynienia z sentymentem, pamięcią pokoleń o formie. Z drugiej strony pojawiły się nowe trendy i techniki animacji, które w inny sposób rysują bohaterów i ich historie - tłumaczył dyrektor Studia Filmów Rysunkowych. 

Jakie inne plany ma Studio? W jakim stopniu komputeryzacja zmieniła charakter pracy? O tym również w nagraniu audycji. 

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Maciej Chmiel (dyrektor SFR)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 23:35

Czytaj także

Jubileuszowy festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa. Tradycyjnie z młodzieżowym jury

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:50
Tarnowska Nagroda Filmowa to jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Na tegorocznej, jubileuszowej edycji nie zabraknie najlepszych filmów, projekcji, warsztatów oraz młodzieżowego jury. Młodzi kinomani z całego kraju będą nie tylko oceniać filmy, ale też wręczą statuetkę twórcom najlepszego z nich. 
rozwiń zwiń