X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa wystawa "Stasys - rysunki refleksyjne" w Muzeum Karykatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 23:58
- W tych pracach nie ma dosłownych komentarzy szarego dnia, ale są pewne refleksje nad stanami emocjonalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy "Stasys - rysunki refleksyjne" Piotr Kułak.
Stasys Eidrigeviius
Stasys EidrigevičiusFoto: domena publiczna

Wystawa "Stasys - rysunki refleksyjne" prezentuje fragment twórczości rysunkowej Stasysa Eidrigevičiusa, grafika, rysownika, malarza, twórcy pasteli i plakatów, którego prace były prezentowane na wielu indywidualnych wystawach na świecie.

- To jest artysta bardzo rozpoznawalny, jego rysunki charakteryzują się cienką kreską, nie są ani karykaturalne ani satyryczne, jego prace są powodowane natomiast różnymi bodźcami np. nowymi wydarzeniami w mediach - mówił kurator wystawy.


Plakat1200
"Królewska wystawa kwiatów". Monika Drąg: to dni przymierza natury i kultury

"Postawa humorysty"

Na ekspozycji znalazły się dwa cykle rysunków, wykonanych w technice tuszu, które pochodzą z prywatnej kolekcji artysty. Oba cykle, powstałe w 2000 roku, dotychczas nie były publikowane i pokazywane na wystawach. Pierwszy, o charakterze refleksyjnym, składa się z 28 rysunków, w których artysta przedstawia figury ludzkie wykonujące różne czynności.

- Postawa humorysty jest postawą kontemplacyjną i refleksyjną, to postawa zadumy nad naturą człowieka. O ile w tych pracach nie ma dosłownych komentarzy szarego dnia, ta są pewne refleksje nad stanami emocjonalnymi, wizualizacja abstrakcyjnych pojęć jakie powstają w umyśle artysty - podkreślił Piotr Kułak.

Drugi cykl, zbliżony pod względem formalnym do pierwszego, wykonany w tej samej technice, to zbiór 37 prac humorystyczno-erotycznych, których głównym tematem jest grzybobranie. Seria ta łączy w sobie dużą dozę humoru z erotyką. Stanowi przeciwwagę do zbioru rysunków refleksyjnych i pokazuje odmienne, bardziej humorystyczne oblicze Stasysa.


Posłuchaj
22:26 PR24_mp3 2021_06_15-23-36-04.mp3 P. Kułak o wystawie "Stasys - rysunki refleksyjne" ("Kwadratura kultury")

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Piotr Kułak (kurator wystawy)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina: 23:36

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa jubileuszowa 70/70. Dr Barbara Konwerska o obiektach ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:30
- Zastanawialiśmy się jak opowiadać o naszym Muzeum w 70-tą rocznicę. Kluczem stała się różnorodność - mówiła o jednej z wystaw w Polskim Radiu 24 dr Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Gościem audycji był też Marek Skubisz.
rozwiń zwiń