X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Książki dla dzieci w pandemii. Katarzyna Domańska: to alternatywa dla siedzenia przed komputerem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 09:14
- Teraz jest już trochę łatwiej mówić o pandemii, bo wszyscy czujemy wakacje i masowo ogarniają nas szczepionki. Dała się ona wszystkim we znaki. My, w biznesowym sensie, dobrze przeżyliśmy pandemię. Ludzie sięgają po książki dziecięce. Jest to tekst kultury, który daje ukojenie i jest alternatywą dla siedzenia przy komputerze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Domańska, sekretarz wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/Shutterstock

Wydawnictwo Dwie Siostry, istniejące od 2005 roku, stara się wychowywać małych ludzi przy pomocy lektur – oczywiście dobranych do wieku. Ostatnio wielkim powodzeniem cieszą się też audiobooki – odpowiednik niegdysiejszych opowieści snutych/czytanych przez babcie, mamy, rzadziej tatusiów. Tytuł słynnej serii "Poczytaj mi, mamo" dobitnie o tym świadczy. Panuje pogląd, że problemy naukowe czy psychologiczne są za trudne dla najmłodszych – tymczasem Dwie Siostry publikują książki na tematy "dorosłe". I te pozycje odnoszą sukcesy. Jednak nie tylko słowo edukuje – nie mniej ważny jest wygląd książki. Często ilustracje to pierwsze obrazki, z którymi stykamy się w życiu. Dwa tytuły wydawnictwa otrzymały nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

dzieci czytanie książka 1200.jpg
Joanna Wajs: ocalmy w sobie dziecięcego czytelnika

Dzień pełen emocji

Katarzyna Domańska powiedziała, że tegoroczny dzień dziecka jest dla wydawnictwa pełen emocji. - Nagrody Bolońskie zazwyczaj ogłaszane są trochę przed tak, aby w trakcie targów można było już świętować i wystawić swoje książki. W tym roku Bolonia nie odbędzie się fizycznie, ale zdalnie. Będzie to miało więc mniejszą moc oddziaływania, ale spotkania wokół naszych książek są zaplanowane - powiedziała.

- Mieliśmy dzisiaj dzień pełen emocji. Poza tym, że jest to dzień dziecka czyli dla nas ważny, to dowiedzieliśmy się o nagrodach stopniowo. Targi ogłosiły na swojej stronie nagrody, które zdobyliśmy w jednej kategorii, a dwie godziny później w drugiej - zdradziła.

Gość Polskiego Radia 24 powiedziała, że pomimo pandemii zainteresowanie książkami dla dzieci nie zmniejszyło się. - Teraz jest już trochę łatwiej mówić o pandemii, bo wszyscy czujemy wakacje i masowo ogarniają nas szczepionki. Dała się ona wszystkim we znaki. My, w biznesowym sensie, dobrze przeżyliśmy pandemię. Ludzie sięgają po książki dziecięce. Jest to tekst kultury, który daje ukojenie i jest alternatywą dla siedzenia przy komputerze - oceniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:24 PR24_mp3 2021_06_01-23-35-34.mp3 Katarzyna Domańska o książkach dla dzieci ("Kwadratura kultury")

***

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Gość: Katarzyna Domańska (sekretarz redakcji wydawnictwa Dwie Siostry)

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 23.35

Więcej audycji Kwadratura kultury

dz

Czytaj także

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 05:57
Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. To był koniec długiego życia poety, który należał aż do trzech epok polskiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Pecela: literatura litewska jest coraz popularniejsza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:00
- Seria książek bardzo popularnej w ojczyźnie Kristiny Sabaliauskaitė miała duży wpływ na popularyzację literatury litewskiej. Nakłady sprzedają się świetnie, autorka jest w pewnym sensie ambasadorką tamtejszej kultury w Polsce i na świecie - mówił na antenie Dwójki Kamil Pecela, tłumacz literatury litewskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czar lektur z dzieciństwa. Reportaż "Wioletowe kruczki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 19:00
Czy zdarzyło się Państwu otworzyć po latach książkę z dzieciństwa i zanurzyć się w świat Winnetou, Marka Piegusa czy Koziołka Matołka? A gdyby pozostać na dłużej w świecie dziecięcych fascynacji literackich? Co można wyczytać z lektur, sięgając do nich po latach? 
rozwiń zwiń