X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Franciszek Maśluszczak w PR24: nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:57
- Maluję po prostu z wyobraźni, pamięci, ze szkiców i rysunków. Nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości, która jakoś psuje moje widzenie i mój świat. Próbowałem, ale zaczynam wtedy kopiować - mówił w Polskim Radiu 24 malarz Franciszek Maśluszczak.
Franciszek Maśluszczak
Franciszek MaśluszczakFoto: Polskie Radio

W piątek 21 maja w radomskim Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” został odsłonięty mural, który jest reprodukcją obrazów autorstwa Franciszka Maśluszczaka. Jest to 14. projekt z cyklu "Kadry pod napięciem". 

Czytaj także:
malarstwo_shutter_1200_Volurol.jpg
Sztuka abstrakcyjna. Unikalna kolekcja w stołecznej galerii

- Mural jest wyjątkową prezentacją. Wygląda jak galeria - mówił Franciszek Maśluszczak i dodał, że był zaskoczony tym, jak wspaniale się prezentuje. - Te obrazy pasują na tej pięknej ceglanej ścianie. Tak, jak gdyby one tam zawsze były - zaznaczył. 

Artysta zauważył także, że dzięki powiększeniu obrazów jest łatwiej dostrzec kunszt malarski, więcej "pociągnięć, smug, które czasami przy mniejszych formatach się nie widzi".  

Czytaj także:

Posłuchaj
22:25 _PR24_AAC 2021_05_25-23-36-11.mp3 Franciszek Maśluszczak o odsłonięciu muralu z cyklu "Kadry pod napięciem" ("Kwadratura kultury")

Styl 

- Maluję po prostu z wyobraźni, z pamięci, ze szkiców, rysunków. Nie biegam w poszukiwaniu fotograficznej rzeczywistości, która jakoś psuje moje widzenie i mój świat - tłumaczył artysta. Jak wyjaśnił, próbował tworzyć w takim stylu, jednak "zaczyna wtedy kopiować" z powodu "chęci dorównania perfekcji fotograficznej". 

Czytaj także:
zofia stryjeńska nac 1200.jpg
"Artystka fenomen, w pewnym sensie samouk". Katarzyna Bik o Zofii Stryjeńskiej

- Mnie bardziej interesuje stworzenie postaci, zwierzęcia, drzewa, które gdzieś sobie przypominam, które zapamiętałem w jakiś sposób - wyjaśnił. - Maluję dla siebie. Po to, aby te swoje obrazy oglądać i mieć satysfakcję, a oprócz tego znajdują się osoby, którzy potrzebują tych obrazów - mówił Maśluszczak.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Franciszek Maśluszczak, malarz, rysownik, pedagog

Data emisji: 26.05.2021

Godzina: 23:36

jbt

Czytaj także

Minister kultury: chcemy, by w Polsce rozwijały się uniwersytety ludowe

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 21:13
- Chcielibyśmy, by w Polsce rozwijały się najróżniejsze inicjatywy w obszarze organizacji pozarządowych, w tym także uniwersytety ludowe – powiedział w Łebie (Pomorskie) wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka abstrakcyjna. Unikalna kolekcja w stołecznej galerii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 11:00
- Sztuka, którą dotychczas mogliśmy podziwiać w Chełmie, jest mi bardzo bliska. Gdy pierwszy raz zobaczyłem wystawę "72", byłam zachwycona - powiedziała w Polskim Radiu 24 malarka prof. Elżbieta Banecka.
rozwiń zwiń