X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Miał dar pięknego opowiadania o sztuce i jej formach". Wspomnienie ks. dra Mirosława Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 09:20
- Z Księdzem Nowakiem współpracowałem od 2013 roku, ale tak naprawdę nasze drogi spotkały się w liceum, ponieważ skończyliśmy tę samą szkołę w Warszawie - ja w 1982 roku, a ksiądz Mirosław dwa lata wcześniej. Wtedy się nie znaliśmy. Spotkaliśmy się w Ruchu Światło-Życie i tu się lepiej poznaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Plewa, przyjaciel i współpracownik ks. dra Mirosława Nowaka, zmarłego niedawno dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ks. Mirosław Nowak
Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ks. Mirosław Nowak Foto: PAP/Mateusz Marek

Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, ks. dr Mirosław Nowak zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 59 lat.

To dzięki jego staraniom muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej.

PaulSat Shutterstock syrenka warszawa 1200.jpg
Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy

- Muzeum archidiecezjalnym zajmowaliśmy się od 2013 roku, kiedy były już plany przeniesienia muzeum z Solca na Starówkę, do Pałacu Dziekana. W nowym miejscu muzeum otworzyliśmy w 2015 roku. Natomiast w 2013 roku trwał remont w katedrze i w Pałacu Dziekana, który przygotowywał powierzchnie pod potrzeby muzeum. Dwa lata później, jesienią, nastąpiło przeniesienie zbiorów do miejsca lepiej przystosowanego pod względem muzealnym - wspomina Piotr Plewa.

"Daliśmy radę"

Jak dodał, było wiele różnych problemów, ograniczeń finansowych, ludzkich, bo nie było nas za dużo. - Mimo tych trudności udało nam się reaktywować muzeum w pobliżu miejsca, w którym ono powstało, ponieważ muzeum powstało w 1938 roku przy ul. Kanonia niedaleko Pałacu Dziekana - zaznaczył.     

 

Posłuchaj
23:40 PR24_mp3 2021_04_20-23-35-31.mp3 Piotr Plewa o ks. Mirosławie Nowaku ("Kwadratura kultury")

Ksiądz Mirosław miał dar pięknego opowiadania o sztuce i jej formach. 

- Potrafił o tej sztuce opowiadać bardzo ciekawie, jakby zapraszać przeróżne grupy ludzi do jej przeżywania. Począwszy od młodzieży (...), którą przyzwyczajał do tego, że sztuka jest w pewnym sensie codziennością, czymś, z czym będą się stykać w dorosłości - podsumował gość audycji. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadziła: Monika Małkowska

Gość: Piotr Plewa

Data emisji: 20.04.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp

Czytaj także

Elżbieta Kochanek-van Dijk o galerii Milano: postanowiłam zmienić wszystko w moim życiu i w tym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:21
- Pomyślałam, że dobrze byłoby połączyć sztukę współczesną z biżuterią - mówiła w Polskim Radiu 24 o początkach galerii Milano jej założycielka Elżbieta Kochanek-van Dijk. Historyk sztuki, malarka i kuratorka była gościem "Kwadratury kultury".
rozwiń zwiń