X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ostatnia Wieczerza XXI". Barszczowski: wyobraziłem sobie, jak by to było stworzyć coś nowego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 11:11
- Wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu w liceum plastycznym na lekcji historii sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Barszczowski, artysta plastyk, teolog.
Ostatnia wieczerza pędzla Leonarda da Vinci
"Ostatnia wieczerza" pędzla Leonarda da VinciFoto: posztos/ Shutterstock

W opactwie benedyktynów w Tyńcu uroczyście odsłonięty zostanie neowitraż "Ostatnia Wieczerza XXI" wykonany przez Piotra Barszczowskiego. To jeden z najbardziej znanych motywów teologiczno-ikonograficznych przedstawiający wieczerzę paschalną Jezusa z Apostołami na podstawie tekstów Ewangelii.

Od czasów renesansowej wizji Leonarda da Vinci trudno sobie wyobrazić inny układ kompozycji, niż ten z długim stołem, za blatem którego siedzą bohaterowie eucharystycznej sceny.

Neowitraż

- Wyobraziłem sobie jednak, jak by to było, gdybym otrzymał takie zlecenie. Jak by to było, gdyby stworzyć coś zupełnie oryginalnego, a nie kolejną kalkę. Krzyż dopiero później się pojawił - zauważył gość PR24.

Piotr Barszczowski podjął próbę rezygnacji z wzoru na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej przedstawiając nowy układ kompozycji, a także osadzając biblijną historię w XXI wieku. Na potrzeby powstania obrazu w formie neowitrażu wiosną 2019 r. przeprowadzono casting oraz sesję fotograficzną. W 2019 r. autor wykonał również ponad tysiąc zdjęć chleba i wina w różnych technikach fotograficznych, a szczególnie w technice makro- i mikrofotografii. W efekcie powstał kolaż składający się z ponad 2 tys. zdjęć, będący symbolem ustanowienia przez Chrystusa Eucharystii.


Posłuchaj
23:12 PR24_mp3 2021_03_30-23-36-05.mp3 P. Barszczowski o "Ostatniej Wieczerzy XXI" ("Kwadratura kultury")

Dr sztuki Piotr Franciszek Barszczowski (pseudonim art. Adam Perun) to artysta plastyk i fotografik, projektant komunikacji wizualnej, teolog i pedagog. Urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Papieskiego. Specjalizował się w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz w dziedzinie historii sztuki sakralnej.

Jako artysta plastyk, projektant grafiki użytkowej, jest autorem identyfikacji wizualnych ponad 500 firm, jest również biegłym sądowym w tej dziedzinie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a jako artysta fotografik - do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą "NEOWITRAŻU" charakterystycznego fotokolażu komponowanego fragmentami makrofotografii. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL", w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna "NEOSECESJA". Jest wykładowcą projektowania komunikacji wizualnej oraz reklamy i marketingu na Wydziale Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Od roku 2018 pełni funkcję prezesa Fundacji Artystycznej PEGAZ oraz konsultora przy Komisji ds. Ewangelizacji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.


Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Piotr Barszczowski (artysta plastyk, teolog)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina: 23:36

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Temat II wojny światowej od zawsze istniał w moim domu". Michał Solarski o wystawie "The Airman"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 23:30
- Nigdy nie planowałem łączyć fotografii z historią, ale przez spotkanie z Piotrem Sikorą wydało mi się to naturalne - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Solarski, artysta.
rozwiń zwiń