Gość audycji z okazji obchodzonych Walentynek w Polsce i na świecie przedstawił podczas audycji tło kulturowe i historyczne zakochania.
Jak zmienia się nasze podejście do miłości?
- To co pojawiło się między Heleną a Parysem doprowadzało państwa do wojen, ludzi do utraty majątku, zdrowego rozsądku, dobrego imienia, a przede wszystkim zakłócało umiejętność oceny całej sytuacji. Traktowano to z jednej strony jako zjawisko naturalne, mające również swój piękny odblask, bo przecież nie jest tak, że takie uczucie tylko i wyłącznie negatywnie oceniano - powiedział prof. Jastrzębski.
- Natomiast zdawano sobie również sprawę z tego, że jest to owo miłosne zauroczenie, zakochanie w fazie zwłaszcza heroicznej, czyli tej wczesnej. Jest to uczucie, które, mówiąc suchym językiem, wcale nie poddaje się społecznej dystrybucji. Zachodzi pomiędzy osobami, między którymi nie powinno: pochodzącymi z różnych sfer, krajów, a nawet jak wiemy z mitologii, pomiędzy bogami, istotami nadprzyrodzonymi a ludźmi - podkreślił filozof.
22:57 PR24_mp3 2021_02_14-19-06-11.mp3 Prof. Jastrzębski o zjawisku zakochania ("Życie z duszą czy bez")
Jak zaznaczył gość audycji, wszystkie te sytuacje powodują rozchwianie, rozszczelnienie porządku społecznego i wiodą do katastrofalnych skutków. - Znacznie wyżej ceniono przyjaźń, z którą łączył się nawet aspekt cielesny, seksualny. Natomiast to, co właśnie jest przedmiotem kultu dzisiaj to zakochanie, miłosne upojenie, miłosny szał, postrzegano jako siłę potężną, groźną, zdolną do rozbicia rodzin, miast, skonfliktowania grup społecznych - podsumował.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadził: Filip Memches
Gość: Bartosz Jastrzębski, filozof
Data emisji: 14.02.2021
Godz. emisji: 19.06
kmp