X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/blurAZ

Do 23.05.2021 w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte". To wybór prac z kolekcji własnej artystki oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Tworzą ją czarno-białe prace graficzne, głównie linoryty, powstające od lat pięćdziesiątych XX wieku do wczesnych lat dwutysięcznych.

- To, co wyróżnia twórczość Teresy Jakubowskiej, to na pewno konsekwencja w jej wyborach artystycznych. Jej twórczość zapoczątkowały prace dojrzałe. Sama wspominała jednak, że kiedy zaczynała, była surowa. W odróżnieniu od rówieśników, nie miała przygotowania artystycznego i niewiele wiedziała na temat historii sztuki - powiedziała kuratorka wystawy.


MNK_tarcza_biala_01 (1).jpg
"Kwadratura kultury". Muzeum Narodowe w Krakowie pracuje nad nowym projektem

"Satyryczka z urodzenia"

Jak podkreśliła, artystka była w pewnym sensie samoukiem, sama też wybrała obszar, którym się zajmowała i nie dała się sprofilować swoim wykładowcom.

Zwiedzający zobaczą na wystawie między innymi kompozycje inspirowane codziennością PRL-u. To satyryczne komentarze siermiężnej rzeczywistości, widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń kobiety-artystki. Wystawa obejmuje przykłady twórczości będące efektem artystycznych podróży Jakubowskiej – "pamiątki z miast" polskich i zagranicznych, dekoracyjne widoki Warszawy, Krakowa, Paryża, Rzymu czy Florencji.

- Zdecydowanie można powiedzieć, że Teresa Jakubowska jest satyryczką z urodzenia. Satyra w formie groteski wyraża się w jej pracach z lat 50. Technika, którą wybrała, podkreśla satyryczny rys jej twórczości - mówiła Karolina Prymlewicz.


Posłuchaj
23:04 _PR24_AAC 2021_02_09-23-36-00.mp3 K. Prymlewicz o T. Jakubowskiej ("Kwadratura kultury")

Odmienną treściowo i formalnie część ekspozycji stanowią realizacje wpisujące się w nurt "symboliczno-refleksyjny". Należą do nich prace tworzone od momentu przeprowadzki Teresy Jakubowskiej do Warszawy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, a wśród nich kompozycja "Miejsce na górze" z 1967 roku, za którą autorka otrzymała Brązową Szpilkę, nagrodę przyznawaną przez redakcję tygodnika "Szpilki", a także "Majenie idola" i "Przewracanie idola" (dyptyk z 1972 roku), przedstawienia o ponadczasowym przesłaniu i satyrycznej wymowie. Dopełnieniem wystawy są, eksponowane po raz pierwszy, matryce graficzne, odsłaniające warsztat pracy grafika.


Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Karolina Prymlewicz (Muzeum Karykatury)

Data emisji: 09.02.2021

Godzina: 23.36

Czytaj także

Eryk Lipiński – karykatura też jest sztuką

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 05:59
W tym szczególnym dniu mija także 112. rocznica urodzin wielkiego mistrza karykatury, satyry, uśmiechu, ilustracji książkowych i plakatu – 12 lipca 1908 roku urodził się Eryk Lipiński. Na świat przyszedł w Krakowie. Jeszcze przed wojną założył słynne czasopismo satyryczne „Szpilki”, które prowadził także po wojnie. W 1978 roku założył w Warszawie Muzeum Karykatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekt ustawy jest gotowy w kilku wersjach". Piotr Gliński o dekoncentracji mediów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 20:58
- Ustawa dekoncentracyjna mediów musi być zgodna z polskim i europejskim prawem. Będziemy najprawdopodobniej realizowali tę ustawę i będziemy chcieli zgodnie z prawem zmieniać polski rynek medialny, który jest w rękach dużych kapitałów zagranicznych - zapowiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń