X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Długotrwałe skutki pandemii. Psycholog: dystans może na stałe wejść do naszych zwyczajów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:49
- Jesteśmy stadni, ale w różnych kulturach bywa z tym różnie. Być może nastąpi przemiana i wejdzie do naszych zwyczajów ten większy dystans, choć szczerze nie chciałbym tego - powiedział o kontaktach w trakcie pandemii psycholog Jacek Giętka. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Zdominowany przez koronawirusa mijający rok spowodował zmiany w wielu aspektach życia. Jego ofiarą padły między innymi kontakty międzyludzkie. Naturalnym stało się już niepodawanie sobie rąk na przywitanie czy kontakty z innymi za pomocą narzędzi internetowych. O tym, jak to wpływa na człowieka i jak może wyglądać ta sytuacja dalej w "Kwadraturze kultury" opowiadał Jacek Giętka - psycholog i psychoterapeuta.

shutterstock dyskusja rozmowa 1200.jpg
Ekspert od komunikacji: spotkań bezpośrednich nie da się niczym zastąpić

Młodzi w świecie wirtualnym

Gość Polskiego Radia 24 mówił o tym, że zachowanie dystansu w pierwszym okresie trwania ograniczeń było bardzo nienaturalne, jednak z czasem stało się czymś normalnym. Zdaniem psychologa takie zachowania mogą wejść do naszych zwyczajów, choć jak podkreśla, nie byłoby to dobre. - Jesteśmy stadni, ale w różnych kulturach bywa z tym różnie. Być może nastąpi przemiana i wejdzie do naszych zwyczajów ten większy dystans, choć szczerze nie chciałbym tego. Wydaje mi się, że kontakt z drugim człowiekiem, nawet ten kontakt fizyczny, daje bardzo dużo - powiedział.

Czytaj także:

Jacek Giętka zauważył także, że dla młodych ludzi sytuacja, w której dominuje kontakt wirtualny, jest naturalna, ponieważ funkcjonowali tak od dawna. - Różni ludzie mają różnie. Bardzo wielu młodych funkcjonuje tylko w świecie wirtualnym. Jako konieczność traktują kontakt w świecie realnym. Ostatnio słyszałem, że ktoś mówił o spotkaniu realnym jako spotkaniu offline. Wśród młodych ludzi zastanawiające jest dla mnie zjawisko, że nie chcą kontaktować się nawet przez telefon. Nie chcą np. kontaktować się z infolinią, tylko wolą formularz, żeby jak najbardziej ograniczyć kontakty z drugim człowiekiem. Nie wiem, czy mówię tylko o skrajnościach, bo ta skrajność robi się coraz popularniejsza - zauważył.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

22:53 _PR24_AAC 2020_12_29-23-36-27.mp3 Psycholog o kontaktach w czasie pandemii: być może do naszych zwyczajów wejdzie ten dystans ("Kwadratura kultury")

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Jacek Giętka (psycholog i terapeuta)
Data emisji: 29.12.2019
Godzina emisji: 23.36

dz

Czytaj także

W życiu warto "mieć kontakty"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 13:15
Ich sieć budujemy zarówno w życiu prywatnym, jak i w działalności zawodowej, zarówno w świecie realnym, jak i - coraz częściej - wirtualnym. Ale od czego zacząć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w dobie pandemii. Socjolog: wyróżnia je to, że są trudne dla większości społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 18:35
- W normalnych czasach święta bywają dla pewnych grup społecznych bardzo trudne. Tutaj musimy zwrócić uwagę, że te święta będą trudne dla większości społeczeństwa - powiedziała dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog.
rozwiń zwiń