X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Elżbieta Kochanek-van Dijk o galerii Milano: postanowiłam zmienić wszystko w moim życiu i w tym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:21
- Pomyślałam, że dobrze byłoby połączyć sztukę współczesną z biżuterią - mówiła w Polskim Radiu 24 o początkach galerii Milano jej założycielka Elżbieta Kochanek-van Dijk. Historyk sztuki, malarka i kuratorka była gościem "Kwadratury kultury".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: OksanaSheliag/Shutterstock.com

Galeria Milano powstała w 1989 roku. Nazwę odziedziczyła po barze kawowym, który stał w tym samym miejscu, a prowadził go ojciec dzisiejszego gościa. Okazało się, że mały lokal przy rondzie Waszyngtona stał się przystanią dla sztuki i biżuterii. - Postanowiłam zmienić wszystko i w moim życiu i w tym miejscu. Tak powstała galeria Milano. Pomyślałam, że dobrze byłoby połączyć sztukę współczesną z biżuterią. Tak też jest u mnie do dzisiaj i być może jestem jedyną galerią, gdzie na ścianach wisi sztuka współczesna, a w gablotach jest biżuteria - tłumaczyła Elżbieta Kochanek-van Dijk.

shutterstock Sandra_M sztuka 1200.jpg
Polish Art Now. Kolekcjoner Michał Borowik o inwestowaniu w sztukę

Świat biżuterii kiedyś i dziś

W 1995 założycielka galerii Milano zorganizowała w Zamku Ujazdowskim wystawę biżuterii. Wśród dzieł znalazły się między innymi wyroby wykonane z papieru. Okazało się to wówczas prawdziwą sensacją. - Wszyscy byli w szoku. To były przepiękne eksponaty zrobione ze składanego kartonu. Wszystko to miało piękną formę łańcucha papierowego. Świetnie to leżało i się nosiło, do tego było modne - wspominała w Polskim Radiu 24.

Rok 2020 jest wyjątkowy. Pandemia koronawirusa zmieniła wiele. Jednak zdaniem gościa "Kwadratury kultury" największe zmiany przyniósł nie wirus, a Internet. - Kiedyś ludzie jednak więcej dawali z siebie i byli ambitni. Ponieważ nie było Internetu, nie było możliwości kopiowania pomysłów jak w tej chwili. Czasami wydaje się, że biżuteria ogólnie dostępna, jest wszędzie taka sama - mówiła artystka.

Kopiowaniu pomysłów dotyczących biżuterii sprzyja też prawo. - Wystarczy niewielka zmiana, żeby to zostało uznane za nowy projekt i dużo osób z tego korzysta. Wprowadzają małe zmiany, wtedy wydaje się człowiekowi, że nosi dokładnie to samo. Jest to nieuczciwa konkurencja i ja nie podejmuje współpracy z takimi osobami - wyznała Elżbieta Kochanek-van Dijk.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
21:51 _PR24_AAC 2020_12_08-23-36-33.mp3 Elżbieta Kochanek-van Dijk o galerii Milano: postanowiłam zmienić wszystko w moim życiu i w tym miejscu ("Kwadratura kultury")

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Elżbieta Kochanek-van Dijk (historyk sztuki, malarka, kuratorka i założycielka Galerii Milano)
Data emisji: 08.12.2020
Godzina emisji: 23.36

dz

Czytaj także

Galerie na świecie: torebkowy zawrót głowy i ludzkie ptaki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:30
Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Finlandia znalazły się na trasie kulturalnych podróży Ady Janiszewskiej, która co tydzień na antenie Czwórki opowiada o najciekawszych wystawach w galeriach i muzeach na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

160 lat Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 21:10
Dziś Zachęta jest Narodową Galerią Sztuki, kontynuującą działalność towarzystwa powstałego w Warszawie pod rosyjskim zaborem. Rys historii Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych ukazuje sens pozytywistycznego działania polskich patriotów, świadomych znaczenia polskiej sztuki dla utrzymania narodowej tożsamości.
rozwiń zwiń