X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury": rola kimona i Japonii w sztuce Elżbiety Baneckiej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 23:59
- Tak, jak wcześniej zajmowałam się ogrodami Ryoan-ji w Kioto, tak przyszedł czas na kimono. Absolutnie nie mam zamiaru (...) odtwarzać doskonałości kimona, tylko tworzę własną wizję, własnego kimona - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Banecka, artysta grafik. 
Audio
  • Elżbieta Banecka o roli Japonii w swojej sztuce ("Kwadratura kultury"/ PR24)
Plakat promujący wystawę KataKami  prof. Elżbiety Baneckiej
Plakat promujący wystawę "Kata/Kami" prof. Elżbiety BaneckiejFoto: NCK

Do 29 listopada w warszawskiej Kordegardzie oglądać można "Kata/ Kami" - wystawę prac Elżbiety Baneckiej. To papierowe instalacje, asamblaże i grafiki, inspirowane medytacyjną i pełną harmonii kulturą Japonii. - "Kata/ Kami" - forma - papier - wyjaśniła znaczenei tytułu artystka w rozmowie z Polskim Radiem 24. - To dwa elementy dla mnie bardzo ważne w całym moim życiu artystycznym - dodała.

Zachęta1200.jpg
"Zaduch" w Zachęcie, czyli o wyjątkowej wystawie fotografii


"Tworzę własną wizję, własnego kimona"

Pytana, dlaczego zainteresowała się kulturą japońską, gość "Kwadratury kultury" przyznała, że "wybuch tego zainteresowania rozpoczął się po mojej podróży do Japonii". - Sądzę jednak, że zdarzyło się to już wcześniej. Nie byłam osobą, żyjącą tu i teraz, we współczesności, zawsze miałam inklinacje do kultur Dalekiego Wschodu. Podróż do Japonii na tyle otworzyła mi kolejne przestrzenie, że ten kraj stał się moją miłością. Minęło 30 lat, więc nie była to miłość na chwilę - wskazała Elżbieta Banecka. 

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24, pytana o obecność kimona w swoich pracach, przyznała, że "zanim dotknęła tematu kimona, długo zastanawiała się, czy w ogóle zająć się tym problemem, bo to dla artysty jest jak malowanie wschodów i zachodów Słońca - oczywiste i szalenie trudne". - Myślę, że kimono jest czymś takim właśnie. Któregoś dnia, czy nocy (...) doszłam do wniosku, że muszę dotknąć tego tematu, tak, jak wcześniej zajmowałam się ogrodami Ryoan-ji w Kioto, tak przyszedł czas na kimono. Absolutnie nie mam zamiaru (...) odtwarzać doskonałości kimona, tylko tworzę własną wizję, własnego kimona - wskazała Elżbieta Banecka. 


Posłuchaj
22:14 KwadraturaPR24_MPLS 2020_10_27-23-36-07.mp3 Elżbieta Banecka o roli Japonii w swojej sztuce ("Kwadratura kultury"/ PR24)

 

W rozmowie więcej o inspiracjach sztuką i tradycjami Japonii w sztuce Elżbiety Baneckiej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

ProwadzącyMonika Małkowska

Gość: Elżbieta Banecka (artysta grafik, malarka, projektantka, profesor warszawskiej ASP)

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 23.36


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: raport z placu budowy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 22:30
Historia powstawania siedziby MSN w Warszawie liczy sobie już 15 lat i naznaczona jest wieloma perturbacjami. Na szczęście trwają już prace na placu budowy na Placu Defilad, a otwarcie siedziby Muzeum planowane jest na grudzień 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia i Zachód. Owocna wymiana?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 22:00
Samuraje, sushi, origami, ikebana, manga, haiku – to bodaj najbardziej znane elementy kultury japońskiej, które znalazły trwałe miejsce także w kulturze zachodniej. Ale czy przepływ jest tylko w jedną stronę? Jak tak różne dwa kręgi cywilizacyjne oddziałują na siebie? Co sobie wzajemnie dały?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka eksponowania, czyli 120-lecie Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 23:00
Zachęta (budynek) ma już 120 lat (a Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych aż 160).
rozwiń zwiń