X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Znikające punkty na filmowej mapie. Czy multipleksy pożrą tradycyjne kina?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 09:00
- Kina w małych miejscowościach padały w latach '90 jak muchy. Paradoksalnie w ostatnich latach zaczęły się jednak odradzać - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Jasina.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Liu zishan/ Shutterstock

W ciągu ostatnich 30 lat – w okresie naszej przyspieszonej transformacji – wśród osób najbardziej poszkodowanych znaleźli się… kinomani. W samej Warszawie wyburzono, zamknięto, przekształcono na inne cele, zlikwidowano lub doprowadzono do ruiny 78 kin.

Niektóre z tych obiektów należały za PRL-u do najlepiej wyposażonych i najnowocześniejszych kin – jak Skarpa, Relax, Sawa (wyburzne pod budowę dwóch apartamentowców), Femina, Bajka, Moskwa, Praha. Inne były zabytkowymi budynkami – jak Apolonia,1 Maj (projektu Mieczysława Pipreka, zamienione w supermarket), W-Z (też proj. Pipreka), Stolica (Również Pipreka, na szczęście ocalałe, przekształcone w Iluzjon Filmotekę Narodową). Cudem ocalało kino Wars (miał w jego miejsce powstać apartamentowiec), w ostatnim momencie wpisane na listę zabytków.

kino_atlantic1200.jpg
Kultowe kino zastąpi biurowiec? "To pokazuje pewne priorytety środowiska PO"

"Małe kina powoli się odradzają"

Czy podobny los spotka najstarsze warszawskie kino, Atlantic, które w tym roku obchodziło 90. lat istnienia? O ocalenie tego miejsca walczy wiele osób.

Równie bezwzględnie decydenci (na szczeblu lokalnym) obeszli się z kinami na prowincji, które często były jedynymi miejscami służącymi wydarzeniom kulturalnym w niewielkich miejscowościach. Czy jest szansa na odbudowanie kinowej tradycji w Polsce?

Łukasz Jasina przyznał w Polskim Radiu 24, że wiele kultowych miejsc zniknęło w ostatnich latach z kinowej mapy Polski, ale niektóre z nich się odradzają. - W Zamościu powstały pierwsze małe multipleksy. W Hrubieszowie, z którego pochodzę, małe kina znów wyświetlają filmy codziennie - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: Łukasz Jasina (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 23.36

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal NNW: filmy o zbrodniach sowieckich i Annie Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:15
Zagłada redemptorystów na Woli w Warszawie, obława augustowska, związki Anny Walentynowicz ze Śląskiem - to tylko niektóre tematy poruszone w filmach prezentowanych podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o Solidarności i spotkania z jej bohaterami. Trwa festiwal NNW

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 03:28
W trzecim dniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni, publiczność będzie mogła obejrzeć filmy poświęcone historii Solidarności i jej bohaterom, m.in. Kornelowi Morawieckiemu. Pokazom filmów fabularnych i dokumentów będą towarzyszyły debaty, między innymi o przyszłości Europy i o Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dziś wręczenie nagród filmowcom i radiowcom

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 05:18
Galą zamknięcia i wręczenia nagród w konkursach filmowych i radiowym zakończy się dziś czterodniowy XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wcześniej zaplanowano projekcje między innymi kilku filmów międzynarodowych, a także debaty z udziałem uczestników z zagranicy.
rozwiń zwiń