Humor jako niezawodna szczepionka na złe czasy

2020-05-05, 23:59

Humor jako niezawodna szczepionka na złe czasy
Gest z fresku "Stworzenie Adama" Michała Anioła w humorystycznej wersji dostosowanej do zasad pandemii koronawirusa. Foto: shutterstock.com/Anna Schlosser

- Koronawirus nie ma szans w spotkaniu z Chuckiem Norrisem - stwierdziła w audycji dr Elżbieta Laskowska, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, komentując masowo pojawiające się w internecie memy, które pomagają nam przetrwać czas epidemii.

Posłuchaj

Dr Elżbieta Laskowska o tym jak z humorem radzimy sobie z trudnościami w czasie epidemii ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Jak stwierdziła prowadząca audycję "Kwadratura kultury", śmiech może być dobrą szczepionką na pandemię koronawirusa. W najgorszych sytuacjach, w czasach grozy, wojen, totalitaryzmów, zawsze ratował nas humor. To on pomaga rozładowywać dziejowe kryzysy i dramaty. W czasie wojen działały kabarety – a nawet miały wtedy największe wzięcie; śpiewano uliczne kpiarskie piosenki, przedstawiające wroga w komicznych sytuacjach, a jednocześnie dodające animuszu walczącym o "słuszną sprawę".

Zawsze też, nawet w najtrudniejszych warunkach, funkcjonowały gazetki z rysunkami satyrycznymi - lub same karykatury, wyrażające sympatie polityczne. Kolportowano je poprzez sieć znajomych, powielano domowym sumptem, nie przejmując się kiepską jakością odbitek. Chodziło o podtrzymywanie morale wśród tych, którzy stali na gorszych pozycjach.

Tak było już w starożytności. W średniowieczu jarmarczne czy domokrążne rysunki satyryczne rozpowszechniły się na dobre. A w XX wieku, w czasie wojen i okupacji, karykatury i rysunki satyryczne stały się popularnym sposobem komunikacji.

Czarny humor polski

Polacy uchodzą na świecie za naród, który potrafi walczyć ze złym losem żartem, satyrą i dowcipem. Muzeum Karykatury w Warszawie powoli przygotowuje się do ponownego otwarcia swoich drzwi dla odwiedzających.

- Żartobliwe komentowanie trudnej dla nas sytuacji okazało się być sprawdzoną formą ochrony przed niepewnością, przygnębieniem i lękami - mówiła dr Elżbieta Laskowska. Dodała, że nie trzeba było długo czekać na reakcję twórców w tej materii.

W rozmowie wspomniano o ogromnej ilości memów, które krążą w internecie, ale przypomniano również, jak radzono sobie w przeszłości w takich jak obecna sytuacjach; o powiedzonkach i rysunkach, które powstały w czasie epidemii grypy hiszpanki i innych zaraz czy podczas wojny i okupacji.

- Polscy artyści są znani na świecie z tego, że potrafią posługiwać się humorem nawet w trudnych, kryzysowych sytuacjach - wspomniała dr Elżbieta Laskowska. Przypomniała przy tym, jakie kary mogły spotkać autorów humorystycznych treści.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Elżbieta Laskowska (Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie)

Data emisji: 05.05.2020

Godzina emisji: 23.39

PR24/st

Polecane

Wróć do strony głównej