X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Okaleczony" świat na zdjęciach. Historia fotografii środkowoeuropejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 23:59
- Te fotografie dobitnie pokazują, jak historia się bezwzględnie obchodzi z Europą Środkową. To nie jest świat doskonały, piękny, fantastyczny, ale raczej "okaleczony", czasami w dosłowny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Mazur, historyk sztuki, znawca fotografii i autor książki "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018”.
Audio
  • Dr Adam Mazur o historii fotografii europejskiej i swojej książce "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018". ("Kwadratura kultury"/ PR24)
Panorama nadmorskiego miasta wykonana w latach 50-tych XIX wieku
Panorama nadmorskiego miasta wykonana w latach 50-tych XIX wiekuFoto: Everett Historical/ Shutterstock

Książka autorstwa gościa Polskiego Radia 24 pokazuje i reprodukuje fotografie wykonane w, lub związane z Europą Środkową i Środkowo-Wschodnią. Jak mówił dr Adam Mazur, pomysł stworzenia takiego zbioru zrodził się przy okazji studiów historii fotografii polskiej.

Leon Barszczewski 1200 .png
Leon Barszczewski – pozostały nam po nim zdjęcia

Rola polskiej fotografii w Europie

Gość Polskiego Radia podkreślił, że polska fotografia odgrywała dużą rolę w historii fotografii środkowoeuropejskiej. - Kontakty między artystami były bardzo intensywne w dwudziestoleciu międzywojennym, jeżeli chodzi także o Węgry, Niemczy, Czechosłowację. Ruch artystów odgrywał rolę w wielu metropoliach, nie tylko środkowoeuropejskich - wskazał dr Adam Mazur. 

- W moich badaniach okazało się, że fotografia środkowoeuropejska to temat nieznany, podczas gdy np. sztuka współczesna z Europy Środkowej, czy performance środkowoeuropejski, są bardzo dobrze znane historykom sztuki, czy kuratorom sztuki współczesnej. Chciałem zobaczyć, dlaczego ta fotografia jest zapomniana, czy niezauważona, ale też, na czym polega jej specyfika, stąd takie ujęcie regionalne, czy ponadnarodowe - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

- W tej książce interesuje mnie los tych obrazów, nie tylko zdjęć autorów polskich i środkowoeuropejskich, ale też tych, którzy przyjeżdżają, coś znaczą i wprowadzają coś do obiegu w Europie Środkowej i na świecie - dodał. 

Świat fascynujący, lecz okaleczony

Dopytywany o tytuł swojej publikacji, dr Adam Mazur przyznał, że inspiracją był wiersz Adama Zagajewskiego. Dodał, że w jego ocenie przedstawia on też "ciekawą wizję Europy Środkowej, jako miejsca, które jest bardzo ważne w historii powszechnej, gdzie działo się wiele istotnych rzeczy, które zostały sfotografowane, ale były to często rzeczy tragiczne, historie osobiste, historie całych narodów, czy wspólnot". - Ten świat jest fascynujący i intrygujący, ale też mamy poczucie straty, które ta fotografia dobitnie pokazuje - jak historia się bezwzględnie obchodzi z tym miejscem. To nie jest świat doskonały, piękny, czy fantastyczny, ale właśnie raczej "okaleczony", czasami w dosłowny sposób - dodał dr Adam Mazur. 

Więcej o historii fotografii, o zdjęciach udanych i nieudanych, a także o historycznych - pierwszych - dagerotypach, w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Adam Mazur (historyk sztuki, znawca fotografii)

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 23.30


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrazy na obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 22:00
"Zawłaszczanie to jeden z najważniejszych nurtów sztuki współczesnej" – uznała kuratorka wystawy "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce", prezentowanej w Zachęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Czarnecki: fotografia jest wyzwaniem 

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:49
- Przy niesamowitych możliwościach technicznych, kreacji i świecie wirtualnym, gdy pojawiły się wspaniałe narzędzia do realizacji fotografii, staram się w miarę możliwości nadążać, uczyć nowych rzeczy i wykorzystywać dla wizualizacji własnych pomysłów - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Marek Czarnecki. 
rozwiń zwiń