X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Kwadratura Kultury". O twórczości rysownika Andrzeja Krauze

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 23:59
- Zawsze myślałem o tym, że robiąc rysunek do dziennika "The Guardian", to jest mój ostatni rysunek do "The Guardian". I tak od 30 lat - powiedział w Polskim Radiu 24 rysownik Andrzej Krauze.
Audio
  • Andrzej Krauze: Nie myślałem, że moje prasowe rysunki spotkają się z tak dużym zainteresowaniem i chęcią zorganizowania mi wystawy w Zachęcie. (Kwadratura Kultury / PR24)
Andrzej Krauze dla The Guardian
Andrzej Krauze dla "The Guardian"Foto: Andrzej Krauze

Andrzej Krauze wyjechał z Polski 40 lat temu; dekadę później nawiązał współpracę z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”, gdzie jest stałym rysownikiem. Z jego ogromnego dorobku artysty wybrano kilkaset prac, które pokazano w Zachęcie na monograficznej wystawie Krauzego.

"Nie myślałem, że moje prasowe rysunki spotkają się z takim dużym zainteresowaniem"

Jest tam również dużo scen wykonanych nie na zlecenie dziennika lub innych periodyków, z którymi artysta współpracuje, lecz z jego własnej potrzeby. Do takich zaliczają się „portrety” drzew oraz cykl „Walka karnawału z postem”. Ta ostatnia seria nie została narysowana piórem, zwykłym narzędziem Krauzego, tylko… wycięta skalpelem w czarnym papierze.

Otwarcie w Zachęcie poprzedziła promocja wydanego nakładem PIW-u albumu „Pan Pióro” – rodzaj rysunkowej biografii autora, zarazem jego refleksje nad ludzką naturą. Ekspozycji (do 20 maja) towarzyszy film animowany – dzieło Krauzego na dyplom na Akademii Sztuk Pięknych. Właśnie ta animacja, zatytułowana „Lekcja fruwania”, dała nazwę całej monografii.

Czytaj także:

PAP Piotr Gliński wystawa Andrzej Krauze 1200.jpg
Wyniesione z młodości. "Lekcja fruwania" Andrzeja Krauze w Zachęcie

O tym, jak powstawały jego „na gorąco” robione rysunki oraz o okolicznościach związanych z debiutem w Polsce, a także ze wspomnianym filmem, onegdaj objętym PRL-owską cenzurą opowiadał w PR24 Andrzej Krauze.

- Jestem głównie rysownikiem prasowym, nie myślałem, że moje prasowe rysunki spotkają się z takim dużym zainteresowaniem i chęcią zorganizowania mi wystawy w Zachęcie - powiedział rysownik. -  Zawsze myślałem o tym, że robiąc rysunek do dziennika "The Guardian", to jest mój ostatni rysunek do "The Guardian". I tak jest od 30 lat - dodał. 

Oprócz rozmowy o drodze, którą bohater audycji pokonał jako człowiek i jako artysta, nie zabrakło w "Kwadraturze Kultury" rozważań o formalnych walorach prac Andrzeja Krauze, m.in. o technikach oraz sposobach przedstawienia, które stosuje. - W swoich rysunkach staram się posługiwać alegorią, metaforą i bajką o naszym ludzkim zachowaniu i naszych przyzwyczajeniach i niechęciach - powiedział Andrzej Krauze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Andrzej Krauze, rysownik

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nos Kleopatry". Sztuka jak złoto

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:00
- Sztuka zaczęła być traktowana jak złoto, jak lokata i inwestycja. Do świata, który do tej pory był związany z historykami sztuki, przyszli finansiści, którzy zaczęli układać plany finansowe - powiedziała Iga Niewiadomska, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Malarstwo Aleksandry Jachtomy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 23:59
- W swojej sztuce, Aleksandra Jachtoma jest bezkompromisowa. Konsekwentnie realizuje swoje artystyczne idee bez względu na artystyczne mody czy presje zewnętrzne, takie jak choćby rynek sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Szydłowski, historyk sztuki, przyjaciel artystki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury" Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 23:55
Pierwszy tom serii "20 lat XX wieku" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury to tuzin zbeletryzowanych opowieści o 12 dziełach sztuki i obiektach rękodzieła czy sztuki stosowanej, powstałych w Polsce w latach 1923 – 1939. O tym, jak zainteresować młodych ludzi sztuką, historią, przeszłością naszego kraju mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Nowakowska-Sito, historyk sztuki z Muzeum Historii Polski, specjalistka od sztuki międzywojnia, autorka publikacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Krauze: zawsze rysuję dla przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 07:33
W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki została otwarta wystawa "Lekcja fruwania", prezentująca twórczość Andrzeja Krauzego - grafika, rysownika i plakacisty, który od ponad 40. lat mieszka i pracuje w Londynie.
rozwiń zwiń